Ті, хто вважають, що Володимир Путін не нападе на країни Балтії, раніше стверджували, що Росія не атакуватиме і Україну. Однак, якщо Кремль вирішить атакувати знову, то НАТО зможе здолати ворога. однак це закінчиться трагічно для окремих міст.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба висловив таку думку в інтерв’ю литовському інформаційному агентству ELTA. Він також підкреслив, що мета Путіна — не просто заморожений конфлікт.
Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що Росія не зупиниться в Україні, а йтиме далі – до Молдови та країни Балтії. Журналісти, цікавлячись можливим розвитком ситуації, запитали, чи наважиться Кремль продовжувати свої агресивні дії, якщо в Україні бойові дії зупиняться, а конфлікт буде заморожено. Однак міністр закордонних справ, Дмитро Кулеба, наголосив, що мета Путіна не полягає лише в замороженні конфлікту.
«По-перше, конфлікт не буде заморожений. Звісно, я не Ейнштейн – навіть він не мав усіх відповідей щодо своєї теорії відносності. У мене немає відповідей на всі питання, але я точно знаю, що замороженого конфлікту в Україні не буде. Мета Путіна – не заморожений конфлікт», – наголосив Кулеба.
Окрім того, глава МЗС України наголосив, що у 2021 році у Росії опублікували документ, який вимагає від НАТО вийти на кордони до 1997 року. Тобто Польща, Литва, Латвія, Естонія та низка країн, за такою логікою Путіна, мають втратити своє членство в Альянсі. Кулеба пояснив, що цей указ Росії має на меті відновити вплив на території, які раніше були у складі Радянського Союзу.
«Чому всі про це забувають? Ви думаєте, що це жарт? Це не жарт. Шлях до Угорщини, до Центральної Європи веде, звичайно, через Україну, але також через країни Балтії. Ті, хто каже, що Путін не наважиться напасти на НАТО, це ті ж люди, які сказали, що він не наважиться напасти на Україну», – додав міністр.
Міністр закордонних справ також наголосив, що у разі нападу Росії на країни Балтії НАТО зможе виграти конфлікт. Однак він попередив, що визволені міста будуть зруйновані і схожі на Авдіївку та Бахмут. Кулеба також припускає, що НАТО знадобиться кілька днів, щоб розібратися, як реагувати на дії «ворога, який перевершує як за досвідом, так і за можливостями».
«Зрештою, я думаю, що НАТО візьме гору. Але подивіться на Бахмут, подивіться на Авдіївку – так виглядатимуть країни Балтії після інтенсивних бойових дій. Так будуть виглядати ваші міста. Вільнюс більше не буде красивим», – заявив Кулеба.
Саме тому, як додав глава МЗС України, «найдешевший і найбезпечніший спосіб» уникнути цього – продовжувати підтримувати Україну, а не тонути в «нескінченних дебатах та страху ескалації». Кулеба наголосив, що уряд Литви це чудово розуміє, тому продовжує підтримувати українців у боротьбі з агресором.
Крим того, раніше НАТО розпочало масштабні навчання на недавно розширеній території на півночі Європи. У цих навчаннях також взяла участь нова країна-член Альянсу – Фінляндія.
Журналісти видання The Times зазначили, що на цих навчаннях країни НАТО відпрацьовуватимуть оборону скандинавських країн. Офіцери Альянсу наголосили, що це дуже важливі навчання для обороноздатності блоку.
Автори матеріалу наголосили, що у масштабних військових навчаннях Nordic Response 2024, які проходять у північних регіонах Фінляндії, Норвегії і Швеції, беруть участь понад 20 тисяч солдатів з 13 країн.
За двотижневими навчаннями під проводом Норвегії, в яких беруть участь 4 000 фінських солдатів, пильно стежать різні члени НАТО, в тому числі Велика Британія, Франція, Німеччина і Сполучені Штати. Цього місяця очікується швидкий вступ Швеції до НАТО як 32-го члена Альянсу після того, як Угорщина зняла свої заперечення.
За даними журналістів, навчання охоплюють широкий спектр військових засобів, в них беруть участь понад 50 кораблів, в тому числі підводні човни й авіаносці, а також понад 100 винищувачів та інших літальних апаратів.
Норвезькі військові підкреслили, що основна увага навчань зосереджена на обороні Північного регіону. Ця підвищена військова активність відбувається на тлі занепокоєння західних чиновників щодо потенційної російської агресії, особливо у світлі повномасштабної війни в Україні.