У російській Башкирії відбуваються масові протести, підтримка яких була виражена кількома тисячами людей на підтримку місцевого активіста Фаїля Алсинова. Зазначимо, його звинувачують у «екстремізмі» і виразили намір садити його за ґрати. Кілька тисяч людей вийшли на акцію протесту – декого побив ОМОН, застосовувався сльозогінний газ та світлошумові гранати.
Зокрема, політолог Валентин Гладких передбачав, що є висока ймовірність наростання соціального невдоволення в Росії, яке може реалізуватися у протестах. А далі такими темпами і до нового президента РФ недалеко.
Проте, за словами Гладких, для досягнення успішних протестів недостатньо лише масштабності та ситуативного невдоволення, росіяни повинні самоорганізуватися і ініціювати подальші процеси:
-диференціацію функцій;
-чітко артикульовані цілі;
-усвідомлення механізмів та інструментів, за допомогою яких можна досягнути поставленої мети.
«Однак поки що ми цього не помічаємо, проте ключове «поки». Навряд цей протест досягне потрібного результату. Але я схильний думати, що еволюційний шлях розпаду Росії вже розпочався. Протести у Башкирії лише перші ознаки того, що в Росії наростає невдоволення. І воно дедалі більше буде отримувати національний характер – відбуватиметься в так званих суб’єктах федерації», – наголосив політолог.
Рано чи пізно протести можуть еволюціонувати від стихійних до організованих. З часом місцеві політичні «еліти» стикаються з вибором: або стати виконавчим інструментом федерального центру і ризикувати конфліктом з населенням та його наслідками, або очолити протести, які не підкоряються владі. Це може призвести до серйозних проблем для федерального центру Росії, які можуть стати незворотнім процесом.
На даний момент важко визначити, який час буде витрачено на цей процес. Путінський режим не має достатнього військового та ресурсного потенціалу для того, щоб протистояти розгортанню такого сценарію. Все буде залежати від рівня національної самосвідомості та соціального невдоволення, а також від наявності у суспільстві певної пасіонарної частини. Цей процес буде відбуватися не одночасно – в деяких регіонах він може відбутися швидше, в інших – повільніше.
Водночас політтехнолог Борис Тизенгаузен зазначив, що у республіці Башкортостан в Росії спалахнули масові протести. Усе через те, що місцевого активіста Фаїля Алсинова звинуватили у «розпалюванні міжнаціональної ворожнечі». Та його звинувачують у «нацизмі» лише через те, що він захищав свою землю, зокрема, від золотодобувачів.
За його словами, в Алсинова є спільнота, де він пропагує башкирську мову та культуру. Тому, мовляв, через це його назвали «нацистом». Наголосимо, що протест триває з 15 січня.
Розганяти протести цивільних пригнали ОМОН із центральної частини країни-агресорки.
«Адже бояться. Протестувальників зараз там битимуть, будуть криваві придушення», – переконаний Борис Тизенгаузен.
Він додав, що, якщо люди там не відстоять своєї ідентичності, то її заберуть раз і назавжди.
У Башкортостані проживає близько 4-х мільйонів людей. Приблизно 50% із них – башкири й татари. Росіян там живе – лише близько 35%.
«Путін нині робить усе, аби народи та народності позбувалися своєї мови. Тобто він хоче уніфікувати всіх російською мовою», – наголосив політтехнолог.
Програми культурних заходів та вивчення мов нацменшин у країні-агресорці знищують свідомо. Схожа ситуація і в Білорусі. Там, як зазначив Тизенгаузен, вбивають тих, хто вивчає справжню білоруську історію та мову.
Адже вони розуміють, що усвідомлення самоідентичності себе як народу, наприклад, башкирів чи татар, – це велика проблема для Путіна,
– наголосив політтехнолог.
Усе через те, що ці люди об’єднані культурою, мовою та територією. І в один прекрасний момент вони можуть сказати, що їхня земля «споконвічно башкирська чи татарська».
В Росії це вважають проявом «нацизму», тож за будь-яку фразу можуть відправити за ґрати на кілька років. Так убивають національну самосвідомість та шлях до національної самоідентичності. Це робить Владімір Путін.