Ось і настала епоха електронних документів. Першими пластикові паспорти з чіпами отримують підлітки, але і ті, хто постарше, через пару років зможуть обзавестися так званої ID-карткою замість класичної паперової книжечки. Все нове має свої переваги, але і недоліки теж. 

Про це на прямій лінії з читачами "КП" в Україні" розмовляв голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк, передає Корупція Інфо

ДОВЕДЕТЬСЯ МІНЯТИ ЧЕРЕЗ 10 РОКІВ

– Сину скоро виповнюється 14 років. Який термін дається на оформлення ID-картки? Передбачені штрафи, якщо вчасно не укластися? І чи можна зробити паспорт в 15 років?

– Коли виповнюється 14 років, картку потрібно отримати протягом місяця. Але навіть якщо 14-, 15 – або 16-річний громадянин України не зробить це за місяць, штрафу не буде. Однак хочу сказати, що діти самі зацікавлені в тому, щоб отримати документ. Це їм подобається, це престижно, вони відразу відчувають себе дорослішими.

– Паперовий паспорт видавався фактично навічно, в нього тільки фото вклеювали. А як з ID-картами? Їх доведеться міняти?

– Якщо дитина до 14 років отримує картку, то процедура видачі безкоштовно, документ дійсний 4 роки. Коли виповниться 18 років, йому видадуть таку ж карту строком на 10 років, але за оформлення вже доведеться заплатити.

Що стосується старих паспортів, то вони діяли і будуть діяти. Але от коли прийде термін вклеювати нові фото – до 25 або 45 років, то паперовий паспорт поміняють на електронний, якщо в регіоні проживання є необхідна апаратура.

Ми розраховуємо, що до кінця лютого вона буде повсюдно. Зараз техніка розвозиться по великих містах, райцентрах. До видачі нових паспортів підключаються центри з надання адміністративних послуг. Ми робимо все, щоб не було черг і можливого невдоволення громадян.

– При втраті старого паспорта який документ видається?

– Якщо ви в Києві, то гарантовано отримаєте пластикову картку.

В БІЛОРУСЬ НЕ ПУСТЯТЬ

– Я зможу залишити на пам'ять старий паперовий паспорт, коли буду отримувати нову картку?

– Ні. Паперовий паспорт у вас заберуть. Але ви можете просто вставити фотографію, якщо не хочете зараз отримувати ID-карту, хоча ми всім рекомендуємо це робити. Електронна картка – це сучасний документ європейського зразка, він захищений набагато краще, ніж паперова книжечка, яку можна втратити, її знайдуть і використовують шахраї. До того ж картка набагато зручніше – її можна носити в звичайному гаманці. І більш функціональна.

Зараз розвиваються електронні сервіси, а там буде електронний цифровий підпис. Ви зможете за допомогою смартфона або домашнього комп'ютера отримувати послуги не тільки від держави, але і банківські, ідентифікувати себе на відстані.

– Зі старим паспортом можна їхати в Білорусь, в Росію, з ID-картками – ні. Ось ситуація: у старі паспорти батьків, у дитини – картка, а їхати треба всім. Що робити?

– Ще до агресії РФ я рекомендував громадянам України їздити за кордон за закордонними паспортами. У будь-якому випадку в старому внутрішньому паспорті ніхто не ставить відмітку про перетин кордону, оформляється тільки міграційний листок, який можна втратити, зіпсувати або просто забути де-небудь. А якщо у вас закордонний паспорт, перетин кордонів набагато спрощується, вам ставиться штамп, ви можете показати документ кожному поліцейському.

ПІДМІНИТИ ФОТО ВЖЕ НЕ ВИЙДЕ

– Раніше дитина отримував в 16 років паспорт і міг взяти квитки на поїзд, виїхати кудись сам. В 14 років з цими картками він отримає такі ж права? Надто юний вік для самостійності.

– Закон, який був прийнятий в 2012 році, передбачав, що внутрішній паспорт діти будуть отримувати з народження. Дещо дивна ситуація, тому ми її змінили. А що стосується самостійності… Діти до 14 років незалежно від того, є паспорт чи ні, можуть просто підняти руку і поїхати автостопом куди завгодно. Наявність у дитини документа не скасовує відповідальності батьків за виховання, турботу про нього.

– Наскільки захищений новий паспорт? Старий легко підробляли.

– Новий паспорт – це не просто шматок пластику, це міцний, захищений від пошкоджень полікарбонат. Лазером нанесена фотографія, ПІБ, є голограми. Змінити або щось переклеїти, не зруйнувавши сам документ, не можна. Але саме основне, що захищає документ, це чіп, куди внесено та ж інформація, яка є на лицьовому боці. Плюс до цього внесений сертифікат держави. Все це скріплено підписом і двома пін-кодами, які людина вводить сам. Пін-1 – це ідентифікація, пін-2 – це доступ до електронного цифрового підпису. 

В ID-карти ніяк не можна замінити фотографію власника.

– А корупційна складова? Де гарантія, що чиновники міграційної служби не будуть брати "ліві" замовлення і не надрукують картки, наприклад, для злодіїв у законі?

– Теоретично це можливо. А практично дуже складно. Не одна людина приймає рішення. Всі дії наших співробітників зафіксовані в електронній системі. Законність видачі паперового паспорта раніше перевіряли, коли відкривали кримінальну справу. А тепер буде електронний облік, який можна відкрити і переглянути в будь-який момент. 

ГРОШИКИ

Скільки коштує?

Перший паспорт для дитини з 14 років видається безкоштовно.

Для дорослого вартість виготовлення електронного документа становить 279 гривень за 20 робочих днів. За 10 робочих днів – 366 гривень.

Місцеві адміністрації мають право приймати рішення про фінансування електронних документів для окремих категорій громадян за рахунок місцевих бюджетів. Наприклад, для учасників АТО, людей з обмеженими можливостями. 

До РЕЧІ

Почуття віруючих уважили

– Коли вперше заговорили про електронні паспорти, то планували, що за ним можна буде їздити за кордон, що вони зможуть бути і водійськими правами, якщо в них внесуть інформацію. А зараз виходить звичайний шматок пластмаси. Який сенс?

– Ідентифікаційна карта – це насамперед посвідчення особи. Нагадаю, основним мотивом введення нового документа була і залишається безпека і захист від підробки. Сервісна складова у всьому світі вторинна, і інфраструктура розвивається вже після впровадження документа. 

Так, ID-паспорт можна буде використовувати для швидкого дистанційного отримання послуг, і я впевнений в тому, що це буде реальністю в Україні дуже скоро. Є різні проекти використання ID-карти надалі.

– А якщо людина не хоче отримувати нову картку з релігійних міркувань?

– Якщо у людини вже є паперовий паспорт, він може його використовувати. Я розумію, що багато хто боїться нововведень, ми намагаємося пояснювати і показувати. Якщо є проблема з трьома шістками картки з такою комбінацією цифр не буде. Ми технічно виключили таку можливість. 

Існує люди, які розповідають, що в момент фотографування на чоло людини лазером наноситься мітка. Це абсолютна маячня. Але ми розповідаємо, показуємо, що використовуємо ту ж апаратуру, що будь-ательє. До речі, всі отримують банківські картки з чіпом, використовують мобільні телефони з чіпом, і нікого це не бентежить. Такі чіпи і в ID-картки.