Перелам у війні, яку розв’язала Росія проти України, досі не відбувся.

Зазначається, що про перелам у війні Росії проти України свідчать декілька важливих моментів. Проте, сам перелам ще не настав. Такою думкою в одному з інтерв’ю поділився старший науковий співробітник Центру політики безпеки у Вашингтоні, президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов. 

За його словами, про перелам у війні свідчать п’ять ознак: три з них – бажані, дві – обов’язкові. Зокрема – звільнення значної частини раніше окупованих росіянами територій, а також остаточна деокупація територій і не допущення повторного заняття їх військовими злочинцями РФ.

“З моєї точки зору, перелам у війні ще не настав. Тут є ще одна важлива річ: сказати, що настав перелам, завжди можна тільки постфактум. Тобто перебіг подій спрогнозувати дуже важко”, – зазначив Ілларіонов.

Також він додав, що третім фактором переламу є перехід стратегічної ініціативи від однієї сторони до іншої. Нагадаємо, як вважає військовий експерт Петро Черник, з наближенням осені, коли будуть дощі, і рухатися бронетранспортом буде важче, на фронтах може виникнути оперативна пауза.

За його словами, міжсезоння осінь – весна ускладнює всі рухи, тож він вважає, що на осінь теперішня фаза війни затихне, але не скасується.

“Ми це вже пройшли на початку війни, адже росіяни вторглися в Україну велетенськими колонами, і це допомогло нам їх нищити. Противник, швидше за все, виставить потужні вогневі артилерійські рубежі, бо ствольної артилерії у них ще багато. Росія має близько 5 тисяч робочих стволів, а снарядів до них – фактично безліміт. Напевно, в цей час станеться справжня оперативна пауза. Якою вона буде – передбачити майже неможливо. Може триватиме пів року, може більше. І багато експертів думають так само”, – зауважив експерт.

Та це все для окупантів, натомість для українців на осінь може запрацювати лендліз, і високоякісна авіація у кількості від 25 до 35 одиниць може допомогти ЗСУ переламати лінію фронту. “Як складеться насправді – прорахувати неможливо. Для Росії – це також смертельний бій, вони це визнають, але не можна їх недооцінювати, бо в них великий людський ресурс”, – додав експерт. Втім за думкою військового експерта Жданова – цей перелом вже починає відбуватися

Ми нав’язуємо їм правила ведення війни. Якщо раніше вони нас “крутили” по всім напрямкам і ми були змушені перекидати війська, ловити удари та стояти в обороні, то тепер ми нав’язуємо їм порядок дій на лінії фронту, — каже Жданов.

За його словами, останні кілька тижнів росіяни були змушені перекидати свої сили з Донецького напрямку на Запорізькій, а звідти — на Херсонський. Усього на південь вони переправили, за різними оцінками, до 30 батальйонно-тактичних груп, у кожній з яких до 500 бойовиків. Відтак за задумом України окупанти перерозподілили свої сили та хоч трішки полегшили ситуацію на Донбасі. А на Херсонщині вже майже місяць триває контрнаступ українських військових. Так думку висловлює військовий експерт Роман Світан.

Приблизно за місяць завдяки HIMARS були знищені 35 складів і контрольних пунктів, а також кілька зенітно-ракетних комплексів типу С-300.

Проте фахівці зазначають, що радіти чи розслаблятись українцям зарано. Росія хоче сісти за стіл переговорів та закінчити війну, залишивши собі рубежі, на яких вона зараз закріпилась. Проте Україну не влаштовує заморожений конфлікт, отож треба битись до останнього російського солдата на нашій землі.