Сербія відмовилася від розміщення російської військової бази на своїй території. Натомість Белград вирішив рухатися у бік розширення співпраці з НАТО.

Минулого тижня заяву щодо розміщення російської військової бази у Сербії зробив посол РФ Олександр Боцан-Харченко.

“Створення у Сербії російської військової бази є суверенною справою цієї країни, плюс це питання інтересів самої РФ”, – заявив тоді дипломат.

Водночас він заявив, що становище Сербії в Балканському регіоні у військово-технічному плані є набагато сильнішим, ніж здається. Дипломат наголосив, що зараз із Сербією починають рахуватися. Однак президент президент Александар Вучич заявив, що “Сербії непотрібні чиїсь військові бази”.

“Сербія зберігатиме військовий нейтралітет і союзницькі відносини. Не соромиться зв’язків з Росією, Китаєм, США та ЄС, але про себе подбає сама”, – сказав сербський лідер в інтерв’ю TV Prva.

Джерела повідомили російському виданню, що Сербія відмовилася від ідеї розміщення російської військової бази на користь розширення співпраці з НАТО. Наразі країна активізувала співпрацю з Альянсом на військовій базі Південь на околицях Буяноваця. Це підтвердив й очільник американського Офісу з питань оборонної співпраці Алессандро Педраза. За його словами, Вашингтон і Белград на базі Південь розвиватимуть Головний центр навчання армії Сербії за стандартами НАТО, а також – підготовки сербських підрозділів для миротворчих операцій.

Війна в Україні впливає на позицію держав, які займали доволі нейтральну або політично близько до нейтральної позицію до Росії.

Про це сказав політолог-міжнародник Володимир Воля в ефірі одного з українських телеканалів.

“З низки питань, Сербія – це поляризоване суспільство. Це щодо членства в ЄС. А з приводу Росії у них певна залежність. Заява про нейтралітет спрямована на підтримання статусу, що Сербія не бере участі у жодній війні, це певна нейтральність щодо Росії та ЄС у військово-політичному плані”, – пояснив він.

На думку експерта, в останніх заявах президента Вучича є “нотки, які вказують на те, що Сербія почала дещо дистанціюватися від путінського режиму”.

“Усі в світі уважно стежать за ходом війни в Україні і коли видно, що 6 місяців Росія зав’язла в маленькій Україні. Всі розуміють, що путінська армія починає валитися, як Колос на глиняних ногах. Хід військової кампанії впливатиме на позицію держав, які займали доволі нейтральну або політично близько до нейтральної позицію до Росії у війні проти України. Сербія – одна з таких країн”, – підсумував Воля.

Однак, президент Сербії Олександр Вучич заявив, що влада країни шукає альтернативу російській нафті.

Про це президент заявив у відеозверненні до жителів Сербії, пише Blic.

“У міру того, як війна в Україні набирає обертів, ситуація в світі стає все більш складною, особливо з урахуванням того, що російські сили набирають силу і наростає темп їх настання. Це створює різні обставини для економічної ситуації в Європі та Сербії. Ми намагаємося щодня знаходити якомога більше рішень на майбутню осінь і зиму. Третій і четвертий квартали будуть для нас критичними. Продовольство і ціни, так що отримати їх нелегко з цього”, – сказав Вучич сьогодні у своєму зверненні до громадськості.

Говорячи про стратегічні проблеми, з якими стикається Сербія, він сказав, що сільське господарство та енергетика є найбільш важливими.

“У нас також є проблема в тому, що ми повинні знайти альтернативу російській нафті. Нафта до нас може прийти тільки по Адріатичному нафтопроводу, так як нас починають шантажувати ще й Кіркукською іракською нафтою. Деякі виробники кажуть, що не будуть співпрацювати з компаніями, де росіяни є мажоритарними власниками, такими як NIS”, – зазначив сербський президент.

Нагадаємо, раніше повідомлялося не збирається відмовлятися від російського газу. Вучич також повідомляв, що говорив з Путіним про подальше будівництво газового сховища в Сербії.  Та вочевидь, до решти лідерів країн цивілізованого світу починає доходити, що мати справу з Путіним – це себе не поважати та ставити під загрозу свій народ. Що ж, очікуємо інших позитивних зрушень.