Між командою білоруського диктатора Олександра Лукашенка та українського лідера Володимира Зеленського розгорівся новий резонансний скандал. 14 жовтня офіційно стало відомо, що Міністрество закордонних справ Білорусі вручило ноту послу України Ігорю Кизиму через указ президента України про залучення білоруських ІТ-фахівців.

Варто звернути увагу на те, що режим скандального політика у своєму стилі поскаржився на “порушення загальноприйнятих правових норм”, оскільки, за словами офіційного Мінська, указ “поширює свою дію винятково на громадян сусідньої держави”.

“Вказаний правовий акт не можна трактувати по-іншому, як явно недружній і дискримінаційний крок української сторони, що межує з втручанням у внутрішні справи Білорусі.

Підписання цього указу підриває довіру в двосторонніх відносинах і йде всупереч положенням договору про дружбу, добросусідство і співробітництво між Україною та Республікою Білорусь”та низки двосторонніх міжурядових угод”, — йдеться в повідомленні білоруських дипломатів.

Окрім того, офіційному Києву наполегливо рекомендують вжити заходів щодо дотримання взятих на себе договірних зобов’язань у відносинах з Мінськом. Також команда Олександра Лукашенка застерегла, що може використати право на застосування “відповідних заходів щодо захисту національних інтересів згідно з міжнародними нормами”.

“Українському дипломату вручена нота МЗС, в якій білоруська сторона висловлює занепокоєність ухваленням указу президента України”, — сказано в повідомленні.

Український дипломат Ігор Кизим прокоментував цю інформацію, наголосивши, що його зустріч з білоруськими колегами була хоча й емоційною, однак мала конструктивний характер і стосувалася не тільки питання указу українського лідера. За словами посла, згадані в ноті посилання про нібито порушення офіційним Києвом окремих базових двосторонніх міждержавних та міжурядових угод “важко піддаються логіці”.

Про згаданий указ Володимира Зеленського стало відомо ще 4 жовтня. В ньому йдеться про низку заходів для залучення ІТ-фахівців із Білорусі. Для них і членів їхніх родин, зокрема, має бути продовжений термін тимчасового перебування в Україні до 180 днів на рік, їм мають спростити отримання посвідки на проживання і дозволу на працевлаштування в Україні, також український уряд має забезпечити роботу єдиного інформаційного порталу і телефонів гарячої лінії для надання консультацій громадянам Білорусі, які іммігрують в Україну, і має бути вдосконалена процедура реєстрації білоруських IT-фахівців як фізосіб-підприємців.

Перед тим, на початку вересня, Міністерство цифрової трансформації України створило спеціальний портал, який має допомогти працівникам білоруських ІТ-компаній переїжджати на роботу в Україну.