Україна вже до кінця цього року може перемогти у війні проти російських окупантів, якщо отримає винищувачі F-16 вже в жовтні.

Про це заявив військовий експерт Роман Світан, коментуючи новину про те, що Сполучені Штати Америки нарешті дали формальну згоду на навчання українських пілотів на цих літаках у низці європейських країн. 

“Швидше за все, це буде ескадрилья. У ескадрильї 12 літаків, 12 льотчиків. Навчання займе близько трьох місяців. Реально літаки можуть з’явитися в жовтні, якщо ми всі разом дотиснемо Білий дім, а його можна дотиснути, тому що у Білого дому попереду вибори (президента США – УНІАН) і громадська думка дуже сильно впливає на прийняття рішень. З авіацією ми можемо закінчити війну в цьому році, досі це вікно можливостей відкрито”, – сказав він в ефірі 24 каналу

За словами Світана, отримання американських винищувачів не тільки дасть перевагу на полі бою, а й суттєво зменшити українські втрати.

“Якщо в жовтні з’являться F-16, хоча б одна бригада, це три ескадрильї, або дві бригади по дві ескадрильї, хоча б півсотні літаків, це кардинально змінить тип бойових дій на лінії фронту, причому незалежно від погодних умов. Ми не будемо залежати від грози дощу тощо. З авіацією все набагато простіше і швидше, ми зменшимо втрати в десять разів точно. І трьох місяців-жовтень, листопад і грудень – нам вистачить, щоб вийти на держкордон”, – сказав він.

У той же час, зазначив експерт, якщо Україна отримає F-16 в березні 2024 року, то точно буде літня військова кампанія, яка буде проходити в такому режимі, як зараз.

Також Світан вказав, що для швидкого завершення війни Україні потрібні не тільки F-16, а й далекобійні ракети ATACMS.

“Як безпілотники працюють по мосту, так само будуть працювати ATACMS. У Криму 150 стаціонарних військових об’єктів. По лінії фронту близько 250-300 стаціонарних військових об’єктів. Нам треба як мінімум близько 1000 ракет типу ATACMS, щоб відпрацювати ці військові об’єкти на великих відстанях. Тієї кількості ракет Storm Shadow і SCALP, які нам передали, недостатньо для знищення всіх ланцюжків поставок військової продукції на лінію фронту”, – сказав він.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив в інтерв’ю Washington Post, що, коли йде війна і ворог намагається тебе убити, то не може бути заборон щодо того, щоб завдавати ударів по ворожій території. І, якщо Захід не дозволяє нам цього робити своєю зброєю, Україна робить і робитиме – своєю.

Політолог, доброволець ЗСУ Кирило Сазонов міркує так:

“Дуже правильні заяви, гідні головкому. Саме так і має говорити військовий командир. Жодних сумнівів, компромісів, невпевненості. Командир може їх дозволити, але не може дозволити їх показати. Він має показувати всім захисникам України, що ми готові йти до кінця. До перемоги. І ми справді до цього готові”.

На думку експерта, чудово, що інтерв’ю вийшло невдовзі після саміту НАТО у Вільнюсі, що пройшов для нас не без шорсткостей, наступних натяків, “зливів”, неприємних для України. Розуміння, що кулуарно президенту Зеленському, швидше за все, деякі партнери викручують руки, домагаючись, щоб він йшов на якісь неможливі для нас компроміси.

“Йому важко витримувати такий тиск. А тут після цих заяв Залужного, якого, природно, активно цитує західна преса, Зеленський зможе наводити свої аргументи. У стилі – дивіться, ось позиція української армії, яка має величезну підтримку суспільства. Її висловлює головком ЗСУ, який також дуже популярний у суспільстві. І, якщо на нас тиснути та схиляти до компромісів, армія та народ можуть цього не зрозуміти”, – пояснює Кирило Сазонов.

Тобто, продовжує він, у Зеленського тепер з’являється зайва точка опори для, як він уміє, ведення жорсткої риторики та проведення жорстких рішень. Тож інтерв’ю Залужного дуже своєчасне, упевнений політолог. Коментуючи пробуксовування з боку партнерів щодо надання Україні озброєнь, експерт закликає розуміти, що Захід – не єдине ціле. У всіх своя гра, у всіх свої інтереси.