Всупереч бажанню президента Петра Порошенко створити коаліцію за 10 днів цей процес затягується. Сторони не можуть дійти згоди ні щодо правил формування Кабміну, ні формату коаліції, ні навіть того, хто ж переміг на виборах.
Проте, на зустрічі зі своєю фракцією в п'ятницю президент заявив, що вони таки висувають на пост прем'єра Арсенія Яценюка.
В свою чергу, президентська сила сподівається отримати свого спікера в особі Володимира Гройсмана.
Як відомо, на цьому тижні Порошенко зустрівся з представниками всіх партій, які подолали 5% бар'єр, окрім "Опозиційного блоку".
Президент хоче отримати максимально широку коаліцію в залі, яка б змогла прийняти зміни до Конституції в 300 голосів. У той же час поки переговори йдуть в форматі трьох сил – БПП, НФ і "Самопоміч".
Президентський арсенал
В п'ятницю новообрані депутати від Блоку Петра Порошенко вперше зібралися разом на засідання майбутньої фракції. Познайомитися зі своїми соратниками приїхав і президент. Місцем зустрічі традиційно послужило приміщення "Мистецького Арсеналу".
Майбутні депутати від БПП називають збори в "Арсеналі" фактичним знайомством складу фракції. За підрахунками керівників БПП, у фракції буде 150 депутатів. В "Арсеналі" було набагато менше.
При цьому президент повідомив своїм депутатам, що вони все-таки підтримають на пост прем'єра Арсенія Яценюка.
"До мене багато хто з вас зверталися, щоб ми висунули на прем'єра Гройсмана. Це гідна кандидатура. Але ми будемо пропонувати на прем'єра Яценюка, для того щоб об'єднати всі політичні сили", – сказав президент, якого цитує один з майбутніх депутатів.
Гройсман, Луценко і глава виборчого штабу БПП Віталій Ковальчук були делеговані майбутніми народними депутатами в робочу групу, яка буде вести переговори про коаліцію.
"Ми їдемо на три години на Раду, де почнуться переговори", – повідомив Луценко.
Не обійшлося і без з'ясування стосунків.
Юрій Луценко навів той факт, що БПП не критикувати нинішнього прем'єра.
"У нас були документи, що вони продовжують дотувати підприємства в зоні АТО, але ми це не використали", – переказав слова Луценко один з депутатів.
За його словами, лідер партії БПП показав табличку з даними про 2,7 мільярда, які пішли на фінансування шахт.
"Це результат зміни осіб при незмінності схем. Втім багаторазових камікадзе не буває", – сказав Луценко колегам по фракції.
Водночас Мустафа Найєм і Сергій Лещенко звинуватили партію в тому, що вона здала деякі мажоритарні округи, і це негативно позначилося на рейтингу і результаті виборів.
У відповідь Ірина Геращенко нагадала молодим майбутнім депутатам, що партія втрачала в рейтингу в тому числі і через їх позиції, яка йшла врозріз з лінією партії.
"Також депутати багато обурювалися, що проект коаліційної угоди вони вчора прочитали в інтернеті, і з ними його ніхто не обговорював. Спочатку лідери спробували виправдатися, але потім Віталій Ковальчук визнав, що це прокол штабу. Домовилися, що все до понеділка можуть подати свої пропозиції ", – каже співрозмовник.
Обговорила фракція і питання майбутнього керівництва.
Крім того, у глави фракції буде 7 заступників.
"Серед запропонованих Віталій Ковальчук, Микола Томенко, Ігор Кононенко, Андрій Павелко. Юрій Стець поступився своїм місцем Тарас Кутовий (мажоритарщику від УДАРу), а Сергій Лещенко запропонував кандидатуру Мустафи Найєма. Ця пропозиція не голосували, але пообіцяли пізніше розглянути", – розповів ще один майбутній депутат.
Місце зустрічі змінити не можна
Після засідання майбутні депутати розійшлися, а робоча група поїхала на зустріч в Раду.
Сторони обговорювали майбутнє коаліційну угоду і регламент роботи коаліції.
Колеги по майбутній коаліції заявили, що склад Кабміну повинен подати прем'єр.
"Це була не наша ініціатива, а" Самопомочі ". Як виявилося, вони по багатьох позиціях нам дуже близькі. Більш того, завдяки їх відкритості ми забезпечимо публічний контроль за процесом переговорів", – каже представник "Народного фронту" на переговорах.
Торги
За інформацією видання, на сьогодні головна боротьба ведеться за крісло глави МВС. "Народний фронт" хоче зберегти це місце за Аваковим, а президент – перевести туди нинішнього генпрокурора Віталія Ярему.
Крім того, НФ хоче посади міністра юстиції, міністра фінансів і міністра Кабінету Міністрів.
Друга точка кипіння – коаліційна угода. "Народний фронт" категорично відмовляється приймати редакцію БПП і хоче суттєво скоротити документ. Водночас Юрій Луценко, за словами співрозмовника, пообіцяв на зустрічі, що там зменшать хіба що шрифт, а не кількість умов.
Поза коаліцією
На сьогоднішній зустрічі сторони намагалися домовиться про те, хто точно не увійде в коаліцію.
Серед висунутих – люди, які голосували "диктаторські закони" 16 січня (БПП), члени Партії регіонів (ініціатива В'ячеслава Кириленка), члени "Опозиційного блоку" (пропозиція "Самопомочі").
Ще один предмет спору – рада коаліції. У БПП хочуть квотний принцип по 1 представнику від 15 депутатів, що дозволить фракції отримати більшість. Соратники Яценюка – рівна кількість представників (лідери, плюс по одному представнику). "Самопоміч" – по одному голосу лідерів фракцій, щоб рішення приймалися консенсусом, а в неважливих питаннях 2/3.
Цікаво, що за прогнозами різних депутатів, процес створення коаліції такими темпами може затягнутися до зими.
Автор: Кай Кіт