Після того, як місцеві депутати з невизнаного Придністров’я звернулися до Ради федерації та Державної думи Росії з проханням про захист, російські сили активізували повітряні удари по Одесі. Сергій Кузан, військовий експерт і голова українського Центру безпеки та співробітництва, висловив оцінку загрози ескалації ситуації в Придністров’ї.
За його словами, Сили оборони України успішно здійснили заходи, щоб усунути будь-які можливості РФ дестабілізувати ситуацію у невизнаній республіці за допомогою військових дій.
«Тут варто згадати знищення Україною російських великих десантних кораблів. Зокрема, і нещодавнє знищення БДК «Цезар Куніков», оскільки це основний транспорт для висадки десанту», — зазначає він.
Кузан підкреслює, що саме ці кораблі, разом з літаками військово-транспортної авіації, могли перевозити значну кількість важкої техніки, військового персоналу та зброї.
«Наша ППО все-таки збиває і «шахеди», і крилаті ракети, чим ми захищаємо і своє небо, і Молдови. До того ж, ми ліквідовуємо чорноморське угруповання морського флоту РФ, тож перекидати свої сили у них сьогодні банально нічим, бо наявних у росіян ресурсів недостатньо, щоб створити реальну загрозу і забезпечити висадку морського десанту», — резюмує він.
В той же час, віцепрем’єр Молдови Олег Серебрян висловив звинувачення в адресу Росії у порушенні законів у зв’язку з друкуванням бюлетенів у Придністров’ї для проведення президентських «виборів». Про це повідомляє Euractiv.
«Ці бюлетені, швидше за все, були надруковані прямо там, у Придністров’ї, щоб не перевозити їх через прикордонний перехід», — зазначив він.
За словами Серебряна, кордони Молдови контролюються, і немає способу легально ввезти або вивезти бюлетені.
Він додав, що друк бюлетенів у Придністров’ї мав на меті показати Молдові, що регіон не поважає національні закони.
Нагадаємо, нещодавно МЗС Молдови оголосило про виклик російського посла Олега Васнецова через повідомлення про відкриття несанкціонованих дільниць для голосування на так званих виборах президента РФ.
Зовнішньополітичне відомство Молдови зазначило, що чекає на Васнєцова у вівторок, 12 березня.
«Під час зустрічі російському дипломату буде повідомлено про несхвалення рішення про відкриття виборчих дільниць у Придністровському регіоні Молдови», – додали там.
Придністровські ЗМІ раніше в понеділок повідомили, що в кількох містах – зокрема Тирасполі та Бендерах – відкриють виборчі дільниці в день «виборів» президента Росії 17 березня.
У ролику, який повідомляє про відкриття дільниць у придністровському регіоні для голосування громадян Росії, ідеться про те, що таке рішення ухвалили «відповідно до рішення посольства РФ у Молдові».
При цьому глава МЗС Молдови Міхай Попшой заявив, що у Молдові мають важелі впливу на невизнане Придністров’я, але не хотіли б їх використовувати.
Міністр зазначив, що у влади Молдови є важелі впливу на Придністров’я, але «ми не прагнемо неодмінно задіяти ці важелі для якоїсь ескалації, а скоріше бачимо їх як стимул для мирного врегулювання».
«Зараз у нас з’являються нові можливості. Зі зміною ситуації щодо контролю над кордоном нові стимули, які створила європейська інтеграція, а також диверсифікація енергопостачання, яка ліквідувала нашу залежність від «Газпрому», – все це створило ґрунт та реальну надію на мирну реінтеграцію», – сказав Попшой.
Він також наголосив, що старі невдачі у жодному разі не мають штовхати до альтернативних шляхів: «Бо ми не бачимо альтернативи мирному вирішенню конфлікту».
Міністр окремо високо оцінив спільний з Україною контроль над кордоном.
«Ми прагнули цього багато років. Тепер, на щастя, він вже діє. Отже, ми разом з українськими партнерами контролюємо все, що в’їжджає через кордон до Придністровського регіону Молдови і виїжджає з нього», – зазначив міністр.
«При цьому ми щиро кажемо, що не прагнемо жодних криз чи гуманітарних проблем. Ми пропускаємо у Придністров’я все, що потрібне регіону», – сказав Попшой.
За його словами, в Кишиневі є бажання, щоби придністровці відчували ще більше переваг, отримували більше послуг: «А у відповідь ми чекаємо від регіону кроків до мирної реінтеграції з Молдовою».