У своєму вечірньому зверненні 11 лютого президент Володимир Зеленський заявив про значні результати СБУ, ДБР і Офісу генпрокурора в захисті України від тих, хто працював на Росії. Також він анонсував відповідні кроки РНБО.
Водночас секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі національно телемарафону наголосив, що обшуки митниці та інших органів – “це не одноразова акція”.
Запит у суспільства на справедливість та порядок в державі наскільки високий, що ми навіть собі увити не можемо,
– наголосив Данілов.
Данілов заявив, що всі органи в країні будуть “чистими” від тих людей, які “плямують нашу державу”. Він має на увазі хабарі, різні незаконні махінації, перешкоджання бізнесу.
“Це вже буде пляма не на них – це буде пляма на країні. Ми занадто дорого платимо за те, щоб ми потім не використовували шанс побудувати врешті-решт країну”, – сказав він.
Секретар РНБО наголосив, що у президента України вистачить політичної волі, розуміння, світлого бачення майбутнього для нашої країни.
Щодо рішень, які будуть прийняті на найближчому засіданні ради РНБО. Данілов розповів, що найближче засідання відбудеться у понеділок, 13 лютого. “Яким воно буде – ми зможемо повідомити тільки після його проведення, відповідного указу президента”, – додав секретар РНБО.
І схоже, що на правоохоронні органи чекатиме копітка робота, адже резонансні викриття та вручення підозр відомим чиновникам країни змушують діяти обережно. Але від Феміди не сховатися, зокрема й на Одещині, впевнений політексперт Владислав Станков.
“У нас є міська та обласна влада, є регіональні представництва. Це буде робитись із найактивнішими, які даватимуть привід”, — пояснює політконсультант.
Експерт відзначає, що важливо, щоб боротьба з корупціонерами не стала елементом контролю місцевої влади та агентом впливу. Що порушує норми демократичного суспільства.
“Ми прагнемо ввійти в Європейських Союз, тому і маємо мислити демократично. Треба тримати здоровий глузд. Не хочу бути суддею, але з кожним місяцем активності антикорупційної діяльності, люди більше слідкуватимуть за собою”, — відзначає Станков.
До того ж вину підозрюваного треба ще довести. Інакше затримання без доведеної провини провокують сумніви у діях органів.
“В країні є презумпція невинуватості й треба розуміти, коли публічно кажуть, що людина корупціонер без суду і слідства, то це має певне формування громадської думки до цієї людини. Треба чекати вирок суду. Ми не мали досвіду праці під час війни. У нас звикли ставити кліше, хоча треба починати з себе. Коли ти даєш хабар, то ти в системі”, — додав політконсультант.
Експерт відзначає покращення в соціальній системі впливу на владу, а саме українські громадські організації, які ведуть антикорупційні розслідування. Вони допомагають створити розголос важливих розслідувань.
Водночас український політолог Фесенко вважає, що масові кадрові зміни є позитивним явищем і свідчать про активізацію боротьби з корупцією.
В останні місяці помітно активізувались антикорупційні органи, і це також є наслідком і критики, і порад західних партнерів України.
Що стосується звільнень керівників обласних адміністрацій, вони так само назріли давно, пояснює Володимир Фесенко. Вони також повʼязані з посиленням боротьби з корупцією, а також реагуванням на критику зловживань з боку громадськості.
На думку аналітика, низка звільнень має стати сигналом решті чиновників, які почали звикати до війни і ставити свої особисті інтереси вище державних.
Серед наступних кадрових змін політолог припускає відставку міністра енергетики Германа Галущенка, яка також назрівала раніше, але через масовані обстріли енергетичної інфраструктури Росією була не на часі.
Проте наразі це лише припущення. Що відомо точно – вищі ешелони влади міцно взялися за вирішення питань боротьби з корупцією в Україні та покарання усіх, хто роками наживався на країні.