Відомий військовий експерт, полковник Роман Світан заявив про «тилові» війська України, які чекали часу, поки рубежі оборони РФ впадуть під натиском сил ЗСУ на Запорізькому напрямку.

28 вересня Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що ЗСУ вдалося здійснити прорив на лінії Работино-Вербове. За словами Світана, це дає можливість основним резервам військ України відкрити «двері» для подальшого просування на фронті.

«Деякі частини на лінії фронту виконують різні ролі і різні завдання. Є частини, які знаходяться в тилу, в режимі стратегічних резервів, і взагалі не беруть участь у бойових діях. А є частини, які виконують завдання протягом місяців, одного, двох, чотирьох. Одну єдину задачу, припустимо, розкрити лінію оборони противника, дійти до останнього рубежу, відкрити механізм проходу для основних резервів, які не брали участі в боях. Вони чекали часу, коли ті частини, які розкривають лінію оборони, відкриють нам «двері», — заявив Світан.

За його словами, задіяні на фронті війська України продовжують розсовувати фланги, проробляючи проломи в обороні РФ, щоб дати пройти українським резервам. «І далі виконувати завдання, які поставив Генштаб, виконати задум Головкому», — уточнив Світан.

За його словами, зараз відповідні «двері» по першій лінії оборони — відкриті.

«Розкрити, розірвати основну лінію оборони — це вже виконано… Наступний етап — це введення військ, введення резервів у прогалину, що утворилася, і далі рух резервів, свіжих частин. Тому коли Рогозін пише: «Почалося, поперли». То це можна перефразувати так: значить, швидше за все, вводяться основні резерви, які потрібні були для проходу і розгортання сил і засобів за основною лінією оборони», — заявив військовий експерт.

Українські захисники вже досягли тактичних успіхів під час наступу. Водночас про поточні його цілі говорити непросто.

Про це в інтерв’ю OBOZREVATEL зазначив співдиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник.

Як відзначає Мельник, є стратегічна ціль – звільнення усіх окупованих територій. Є ще й оперативні цілі. До прикладу, на півдні зараз відбуваються основні дії, там йдеться про вихід на узбережжя Азовського моря і на адміністративну межу тимчасово окупованого Криму.

Залежно від того, як просувається наступ і які є можливості нарощування наступальних зусиль, визначаються проміжні рубежі.

«Наразі важко з нашої позиції визначати, якими є цілі сьогоднішнього наступу. Це може бути один із рубежів, досягти якого дозволять наявні резерви, можливість подолання спротиву противника. Важливий фактор – це й погодні умови», – наголошує експерт.

Однак зважаючи на те, продовжує він, що ми бачимо сьогодні, можна говорити про досягнення досить важливих результатів тактичного рівня. Вони вже розвиваються в оперативні досягнення і створюють можливості для досягнення принаймні оперативних цілей.

Також Мельник прокоментував можливу деокупацію Донецька.

«Що стосується перспективи звільнення Донецька, то тут потрібно дивитися під іншим кутом зору – чи зараз це є пріоритетом. Очевидно, що таке велике місто, яке має звільнятися квартал за кварталом, будинок за будинком – там може захлинутися будь-який український наступ. Зокрема, якщо там буде великий спротив плюс ризики втрат серед цивільного населення. Треба також враховувати, що населенню, яке проживає на тимчасово окупованих територіях майже десять років, постійно промивають мізки, вони втрачають своїх рідних, друзів. Пропаганда тримає цих людей у страху перед ЗСУ тощо. Отже, якщо вони вірять російській пропаганді, вони щонайменше чинитимуть пасивний спротив звільненню цих територій.

Я не впевнений, що серед міст, які найближчим часом можна звільнити, може бути Донецьк. Тому чекаємо інших новин» — підкреслив експерт.