Європейський Союз застосував санкції проти Ірану у зв’язку із поставками росії бойових дронів та наполягає на тому, щоб Тегеран припинив постачання будь-якої зброї рф на порушення резолюцій ООН.
Про це заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель перед початком зустрічі глав МЗС країн G7, що триває у німецькому місті Мюнстер.
«Я говорив з міністром закордонних справ Ірану та висловив засудження з боку Європейського Союзу дій з придушення демонстрантів після вбивства Аміні. Європейський Союз вжив заходів та ухвалив санкції, зокрема щодо поставок Іраном дронів (росії) для їх використання у війні проти України, що є порушенням резолюції Об’єднаних Націй», – сказав високий представник ЄС.
За його словами, ЄС і надалі підтримуватиме іранських протестувальників та надаватиме підтримку Україні у контекусті припинення атак з повітря.
«Ми наполягаємо на тому, щоб Іран припинив поставки зброї для росії. Іран це (поставки зброї рф – ред.) заперечує, але українці надають докази застосування дронів», – додав Боррель.
Він зауважив, що переговори з Іраном в межах Спільного всеосяжного плану дій щодо ядерної програми Ірану зайшли у глухий кут. Високий представник ЄС наголосив на необхідності відрізняти потужну підтримку Євросоюзом демонстрацій в Ірані на захист прав іранських жінок від зусиль ЄС щодо уникнення перетворення Ірану на ядерну силу.
За словами Борреля, сьогодні міністри закордонних справ Групи семи будуть обговорювати проблеми, пов’язані з Іраном, ситуацію в Африці та Центральній Азії.
Як повідомлялося, у німецькому Мюнстері 3-4 листопада проходить зустріч міністрів закордонних справ G7, однією з головних тем якої стала ситуація, що склалася в Європі та у світі внаслідок агресивної війни росії проти України.
20 жовтня Євросоюз розширив санкції проти Ірану за постачання ним росії дронів-камікадзе.
Тим часом Україна завдяки військовій допомозі Заходу намагається протидіяти атакам іранських дронів. Утім, за даними західних видань, Іран міг уже поставити РФ до двох тисяч дронів для застосування їх в Україні, остання партія могла становити 400. А за даними головного управління розвідки міністерства оборони України, Іран планує ще відправити Росії партію з 200 дронів Shahed-136, Mohajer-6 та Arash-2 на початку листопада.
Зауважимо, зближення Росії та Ірану триває щонайпізніше з 2015 року, каже Маркус Кайм з дослідницької групи з питань політики безпеки берлінського фонду Наука і політика (SWP).
Відтоді Росія надавала військову підтримку сирійському диктатору Башару Асаду, який після виступів проти нього 2011 року дедалі більше вдавався до оборони, використовуючи військові засоби.
Іран вже виступав на боці Асада за кілька років до цього. Обидві країни – Росія та Іран – суттєво сприяли тому, що протести в Сирії під час так званої арабської весни було придушено. За словами Кайма, завдяки цьому Тегеран і Москва зблизилися ще більше.
“Обидві країни також визначили Сирію як особливу сферу інтересів для своєї зовнішньої політики. Це згуртувало дві держави”, – пояснив Кайм в інтерв’ю DW.
Є різні припущення щодо того, які конкретні поточні інтереси переслідує Іран, надаючи військову допомогу Росії.
Президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю ізраїльській газеті Haaretz, що у відповідь на іранську допомогу Росія підтримує Тегеран у розвитку його ядерної програми.
Журнал Foreign Policy припускає, що за допомогою безпілотників, що РФ застосовує у війні в Україні, Тегеран може рекламувати свою військову промисловість. Також досвід, отриманий на полі бою, Тегеран може використати, аби модернізувати свої безпілотники та ракети, пише видання.