Україна фактично розгромила чорноморський фрот і тепер  успішні військові операції в Чорному морі призвели до відступу флоту РФ.  Після завершення зернової ініціативи, Україна змогла встановити своє абсолютне домінування у західній частині Чорного моря.   Цю інформацію повідомила розвідка Великої Британії.

«Незважаючи на здатність Росії продовжувати удари по Україні, використовуючи судна в умовах відносної безпеки східного Чорного моря, стає все очевиднішим, що оборонна позиція, обрана для зменшення неконвенційного підходу України до морської війни, не працює так, як було задумано», — зазначили в розвідці.

Знищення кораблів «Івановець» та «Цезар Куніков» вдарило по Росії та призвело до звільнення другого командира ЧФ. Водночас, стратегічний підхід України позбавив Росію можливості втручатися у морські торгові маршрути. Після припинення Чорноморської зернової ініціативи Україна зміцнила свій вплив у західному Чорному морі.

«Це призвело до збільшення її експорту через односторонній гуманітарний коридор, забезпечивши більші обсяги торгівлі, ніж у рамках BSGI, поставивши їх на рівень до довоєнного рівня», — підсумували в британській розвідці.

Зазначимо, станом на зараз українським захисникам вдалося знищити 13 російських кораблів та «поранити» ще 22 одиниці. Чорне море перетворилося на кладовище для російського флоту.

Зокрема, почесне місце займає флагман Чорноморського флоту РФ крейсер «Москва», який 24 лютого 2022 брав участь у захопленні острова Зміїний. У ніч із 13 на 14 квітня 2022 року він був атакований ЗСУ, отримав серйозні пошкодження та затонув. Цей крейсер став найдорожчою військовою втратою Росії у війні з Україною. За припущенням телерадіокомпанії Deutsche Welle, при початковій вартості близько 2 млрд доларів, залишкова вартість крейсера становила 750 млн доларів. Україна надала затонулому кораблю статус об’єкта підводної культурної спадщини.

Навесні цього ж року були знищені два патрульні катери «Раптор» та десантний катер. Також на карту нанесений танкер-хімовоз Sig, який отримав пробоїну через влучання морського дрона 4 серпня 2023 року. Згідно з відкритими джерелами, це сталося поблизу Керченського мосту. В той же день був атакований великий десантний корабель «Оленегірський гірняк», який перебував у Новоросійську (РФ). Рівно за три місяці, 4 листопада, у Криму критичне ураження отримав малий ракетний катер «Аскольд». Вже 26 грудня був «смертельно поранений» великий десантний корабель «Новочеркаськ», який перебував в районі Феодосії.

Вже 14 лютого 2024 року поблизу узбережжя Алупки отримав критичне ушкодження та потонув великий десантний корабель «Цезар Куніков».

Попри знищення Силами оборони кораблів Чорноморського флоту РФ, його угрупування ще залишається досить великим і несе небезпеку. Про це сказав речник Військово-морських Сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в ефірі телемарафону.

«Середня кількість боєздатних кораблів була до 80 одиниць на початок повномасштабного вторгнення. Третину з них можна вважати вже знищеними, ще більше 10 одиниць перебуває в ремонті. Але тим не менше все одно потенціал зберігається», — зазначив він.

За його словами, угрупування ЧФ РФ залишається досить великим, але росіяни змушені здебільшого знаходитись у східній частині Чорного моря, ближче до військово-морської бази Новоросійськ.

«В своїх діях він російський флот обмежений, проте потенціал в нього зберігається ще досить серйозний. Здебільшого це носії крилатих ракет. Єдина проблема, з якою вони стикаються — це фактичне відрізання від військово-морської бази в Севастополі, яка є основною, де відбувається завантаження ракет. І відповідно це трохи обмежує їх дії, можливості застосування», — зазначив Плетенчук.

Важливо пам’ятати, що до складу Чорноморського флоту Російської Федерації входить авіація, яка поки що продовжує свою діяльність в повітряному просторі над Чорним морем.