28 червня Україна відзначає 25-ту річницю прийняття Конституції. День Конституції — державне свято і вихідний.

315 депутатів Верховної Ради проголосували за український Основний закон 28 червня 1996 року о 9:20 ранку. Над проектом Конституції вони працювали перед цим весь попередній день і всю ніч.

Результатом став перший в історії Основний закон незалежної української держави, визнаний у всьому світі. НВ наводить 11 цікавих фактів про Конституцію України.

  1. Рада прийняла Конституцію України майже через шість років після прийняття Декларації про державний суверенітет України і майже через п’ять років після прийняття Акту про проголошення незалежності України. Ухваленню документа заважало постійне протистояння президента і Верховної Ради на тлі тривалої соціально-економічної кризи у країні.
  2. За шість років було 15 проектів Конституції України. Крім Конституційної комісії, свої проекти пропонували політичні партії. Проект Конгресу українських націоналістів не передбачав автономії Криму. А комуністи пропонували зберегти назву УРСР, повернути радянську форму правління й увійти в новий союз. Вони також хотіли обмежити права президента.
  3. Під час обговорення проектів Конституції найбільш спірними були питання

розподілу повноважень між гілками влади;

державної символіки;

приватної власності;

статусу Криму;

статусу російської мови.

  1. Активна робота над підсумковим проектом Конституції України тривала три місяці. Конституційна комісія працювала ці три місяці без вихідних по 13 годин — з 9 до 22. У березні Конституційна комісія рекомендувала проект до розгляду Верховною Радою. До порядку денного його внесли 2 квітня і після двох місяців доопрацювання прийняли у першому читанні. Під час підготовки до другого читання у проект Конституції внесли близько 6 тисяч правок.
  2. Верховна Рада остаточно узгоджувала всі положення Конституції добу поспіль. 27 червня 1996 року депутати вирішили розглядати проект Основного закону на одному засіданні без перерв. Вони голосували за кожну статтю окремо і потім за цілі розділи. Голосування за Конституцію в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
  3. «Є Конституція!» — такими були перші слова спікера Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Основного закону.
  4. За тиждень до прийняття Конституції 21 червня 1996 року було прийняте доповнення спікера Ради Олександра Мороза про те, що виняткове право визначати і змінювати конституційний лад України належить народу, а держава та її посадові особи не можуть це право узурпувати.
  5. Рада вносила зміни до Конституції вісім разів. Деякі з наступних змін скасовували попередні. Останньою зміною 3 вересня 2019 року депутати зняли з себе недоторканність.
  6. Незадовго до прийняття Конституції президент України Леонід Кучма видав указ про проведення всеукраїнського референдуму про прийняття Конституції 25 вересня 1996 року. Після того, як Рада прийняла Конституцію 28 червня, він скасував цей указ.
  7. Кучма не був у Раді всі 24 години, поки депутати розглядали остаточний проект Конституції України. Він прийшов до сесійної зали за кілька хвилин до голосування за Основний Закон в цілому і виступив, назвавши прийняття Конституції історичною подією.
  8. Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

В свою чергу, Президент України Володимир Зеленський заявив, що Конституція є «символом нашої держави, історії та незалежності».

«Конституції України — 25! Вона молода, але зріла й мудра. Вона демократична й людиноцентрична, адже третина її статей присвячена правам і свободам людини та громадянина», — написав він у Twitter.

Посольство США в Києві заявило, що сприятиме євроатлантичним прагненням України.

«З нагоди 25-ї річниці ухвалення Конституції України ми відзначаємо довгий, напружений шлях України до побудови демократичної та незалежної держави. США продовжуватимуть співпрацю з Україною для досягнення її євроатлантичних прагнень і розбудови успішного, світлого майбутнього для всіх українців», — ідеться в повідомленні.

Місія України в ЄС нагадала, що в Конституції закріплений євроінтеграційний курс країни. «Пишаємось щоденною роботою над здійсненням української європейської мрії», — додали там.