Російські окупаційні війська намагаються повернутися на позиції, які займали до терористичного акту на греблі Каховської гідроелектростанції. Однак цей процес ускладнюється необхідністю розмінування територій.

Армія Російської Федерації замінувала їх сама ж раніше. Про це в ефірі національного телемарафону розповіла керівниця об’єднаного пресцентру оперативного командування “Південь” Збройних Сил України Наталія Гуменюк.

Пані Гуменюк зауважила, що зараз, коли після підриву окупантами Каховської гідроелектростанції вода повертається фактично в русло і навіть відступає глибше в його межах, російські окупаційні загарбники намагаються повертатися на свої позиції.
«Для них це ускладнено через те, що карта мінних полів їхніх змінилася суттєво, велика вода розкидала їхні ж мінні загородження, які вони намостили вздовж лівого берега, і їм доводиться розміновувати територію перед тим, як повертатися» – вважає речниця оперативного командування “Південь”.

«До того ж робота окупантів ускладнюється поширенням кишкових інфекцій», – зауважила керівниця об’єднаного координаційного пресцентру.

За її словами, росіянам на лівому березі нині складно, адже в них є дуже великі перебої з питною водою, а логістика – не убезпечена.
Ті підрозділи російських окупаційних військ, які повертаються на підмиті території, розташовуються в антисанітарних умовах. Крім того, там наразі є суттєві перебої з питною водою.

“Тож стається те, чого вони боялись – «страшні дослідні біолабораторії» у них всередині через відсутність нормальної гігієни”, – кепкує з окупантів керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня.

Додамо, що після підриву Каховської гідроелектростанції, суттєво зросла загроза для Запорізької атомної електростанції в Енергодарі, яка є найбільшою АЕС в Європі.

Наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Олена Паренюк розповіла про можливі сценарії катастрофи на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), навколо якої звучать невтішні новини. За словами експерта, є два сценарії.

Про це Олена повідомила в інтерв’ю для Radio NV. Вона вважає, що у випадку без вибуху реактора негативні наслідки можуть бути для річки Дніпро, а потім і Чорного моря. Або ж це буде “друга Фукусіма”, якщо вибухне реактор.
За її словами, у разі аварії з вибухом реактора (як і на Фокусумі) радіонукліди будуть перенесені вітром у той напрямок, куди дме вітер. Паренюк додала, що це підтверджує і слова президента Володимира Зеленського про те, що радіація не знає кордонів.
“Якщо буде дути вітер на росію, то все це понесе в бік Російської Федерації”, – сказала вона.

Однак, в іншому сценарії, якщо не відбудеться вибух реактора, річка Дніпро може зазнати значного забруднення радіоактивними речовинами через їхній витік. Паренюк зазначила, що якби Каховська ГЕС та водосховище залишилися недоторканими, радіонукліди переважно осіли б у мертвій воді Каховської ГЕС, що знаходиться внизу поблизу дамби. Але Каховської дамби вже не існує. Тому якщо відбудеться витік радіоактивних речовин, це може призвести до забруднення берегів Дніпра і насамперед Чорного моря. Внаслідок цього радіонукліди з ЗАЕС можуть розповсюджуватися по басейну Чорного моря, розповсюдившись на такі країни, як росія, Туреччина, Молдова та Болгарія.
Але варто зазначити, що світ уважно стежить за ситуацією на ЗАЕС і докладе усіх сил, щоб не дозволити РФ спричинити аварію.