Виступаючи під час спеціальної події Київського безпекового форуму «Про головне: фронт і відновлення», Надзвичайний і Повноважний Посол України, Голова правління Українського кризового медіа-центру Валерій Чалий розділив зацікавлених у закінченні російсько-української війни на три умовні групи.

«Перший трек – це так звані «реалісти», які говорять, що все одно, рано чи пізно, прийдеться ставити на паузу гарячу фазу війни. Вони розуміють, що це протистояння не завершиться, але хочуть зрозуміти коли буде ця пауза. Аргументи, які наводять ці реалісти, наприклад, я чув такий: багато хто планує в своїх бізнес-планах міжнародних організацій літо наступного року. Це як дедлайн для розгляду багатьох питань. Спочатку все складається в головах, а потім в реальних діях політиків. Я дуже багато разів чув, що літо наступного року має бути новою певною рискою», – сказав голова правління Українського кризового медіа-центру та дипломатичний радник президента України (2014-2015) посол Валерій Чалий.

За його словами, саме ця група припускає, що Україна може бути членом НАТО, але мандат 5-ї статті буде розповсюджуватися лише на певні території. Також є група, яка вважає, що Україні треба поступитися і піти на компроміси. Вони переконані, що ситуація з мобілізаційним ресурсом в України буде погіршуватись, а тому зараз ситуація для перемовин краща, ніж буде потім. 

«Третя група – ті, хто вважає, що якщо ми пропустимо момент з концентрацією зусиль наших та світу, то потім набагато складніше буде ставити на місце воєнних злочинців та тих, хто зруйнував світовий порядок, ніж сьогодні», – додав Чалий.

Зазначимо, на думку дипломата, проблема у тому, що після вторгнення РФ ніколи не співпадав таймінг стратегії України та стратегії наших партнерів. При цьому точка, в якій потрібно сконцентрувати найбільші зусилля «чомусь постійно рухалась».

Нагадаємо, Повноважний Посол України Валерій Чалий, виступаючи на міжнародній науково-експертній конференції «Виклики для України та майбутнє Російської імперії», заявив, що за оптимістичним сценарієм, який він хотів бачити, на Вашингтонському саміті НАТО Україна мала б отримати запрошення, здобути успіхи на фронті з виходом до моря і досягненням вогневого контролю над Кримом.

«Це передбачає надання Україні ракет більшої дальності і літаків з відповідними ракетами. В цьому сценарії асиметрія з Росією долається за рахунок технологічної переваги, а не кількості мобілізованих людей. В економічному плані – придушення РФ санкціями, що зараз не відбувається», – додав він.

Те, що спостерігається зараз, дипломат назвав сценарієм стримування. Він полягає в очікуванні, поки завалиться сама Росія і рішучих відповідях на ті агресивні кроки, які будуть проявлятись.

«Співпраця буде, допомога зброєю. Ніякого ленд-лізу, лише така схема, що діє сьогодні. В холодній війні такий сценарій приніс позитивний результат, але скільки десятиліть пройшло до цього результату? Зараз всі займаються купою двосторонніх угод. Ізраїльська модель, яка завгодно. В мене тільки питання, чому не південнокорейська або британська, а ізраїльська, яка в українських реаліях абсолютно не злетить, тому що це не фіксація ситуації, як у випадку з НАТО, а багаторічний процес», – підкреслив Голова правління Українського кризового медіа-центру.