У листопаді 2022 року український президент представив формулу світу із 10 пунктів.
Туреччина підтримує план досягнення миру в Україні, запропонований президентом Володимиром Зеленським. Про це під час візиту до Південно-Африканської Республіки заявив міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, повідомляє Anadolu.
«Звичайно, наша мета — міцний світ та взаємоприйнятне рішення. Ми віримо, що ця війна закінчиться за столом переговорів. Що раніше, то краще», — сказав Чавушоглу. Турецька влада працює над припиненням вогню та міцним світом з 24 лютого, додав він.
«Росія заявляє, що зараз готова до переговорів. [Президент України Володимир] Зеленський запропонував мирний план із 10 пунктів. Ми, Туреччина, підтримуємо цей план і продовжуємо нашу роботу», – наголосив Чавушоглу.
У листопаді, виступаючи на саміті G20, український президент Володимир Зеленський представив формулу світу із 10 пунктів:
радіаційна та ядерна безпека;
продовольча безпека;
енергетична безпека;
звільнення всіх полонених та депортованих;
виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності та світового порядку;
виведення російських військ до кордонів 1991 року та припинення бойових дій;
повернення справедливості, тобто суд для винних в агресії та компенсація збитків;
протидія екоциду;
гарантії безпеки для України;
фіксація закінчення війни.
У Москві відмовилися обговорювати план Зеленського. «Не може існувати жодного мирного плану України, який не враховує сьогоднішніх реалій з російською територією, із входженням до складу Росії нових чотирьох регіонів. Жодний план, який не враховує ці реалії, не може претендувати на те, щоб бути мирним», — запевняв прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.
При цьому Володимир Путін кілька разів стверджував, що не цурається переговорів. «Ми готові домовлятися з усіма з учасниками цього процесу про прийнятні якісь розв’язки», — наголошував російський президент.
До слова, Політтехнолог, фахівець із антикризових кампаній Денис Богуш звертає увагу, що приблизно з місяць тому російська влада активно запустила по всьому світу через своїх агентів, лобістів, які симпатизують Кремлю політиків (того ж французького президента Макрона, який вважає, що треба продовжувати заглядати в очі Путіну, шукаючи там щось людське), – тему переговорів про закінчення (або “заморожування”) війни.
“Зважаючи на дані ЗМІ, на нещодавній зустрічі в Білому домі президента України з американським колегою, ця тема теж звучала. Обговорюється, як я розумію, низка варіантів. Перший – перемир’я полягає, виходячи з позицій, які зараз займають сторони. Другий – росіяни відкочуються до ситуації до 24 лютого, тобто на рубежі до початку повномасштабного вторгнення. Третій – за росіянами залишається Крим, але вони забираються з усієї материкової України, включаючи Донбас. Четверте – ми відновлюємо територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах 1991 року (тобто Крим повертається)”, – розповідає експерт.
За його словами, низка західних політиків не проти, щоб було запущено будь-який із перших трьох варіантів. Аби швидше перестали стріляти в Україні, можна було знову торгувати із Росією, зменшивши свої економічні втрати.
“Чомусь вони вважають, що можна переконати українське керівництво піти на один із варіантів, які так чи інакше залишають за РФ частину наших територій. Чомусь так думає Путін. І про це всі його заяви останнього часу, включаючи нещодавнє інтерв’ю, – упевнений Денис Богуш. – Але проблема для Путіна та “миротворців” на кшталт Макрона, що Україна готова лише до четвертого варіанту – повне відновлення територіальної цілісності. Якщо до відкритої російської агресії та маси військових злочинів, які цього року вчинили рашисти на нашій землі, ми були готові, умовно кажучи, залишити питання Криму за дужками, то тепер – ні”.
Ситуація, продовжує експерт, складається так, що Україна руйнується, ми зазнаємо колосальних втрат, але сипатись як держава почне саме Росія.