Так звана “влада” тимчасово окупованого Криму готується до оборони. На півострові вже повним ходом тривають роботи зі зведення фортифікаційних споруд — бетонних пірамідок і бліндажів. Але ці споруди ніяк не врятують російських окупантів від приходу на півострів ЗСУ і подальшого його звільнення.
Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
“Це можуть бути варіанти в разі розгляду якогось десантування, якоїсь сухопутної операції, так, тоді можна розглядати їх як стримувальний і оборонний елемент. Але якщо ми говоримо загалом про сценарій звільнення півострова Крим, то це відбуватиметься аж ніяк не через десантування з боку Чорного або Азовського морів і просування цього морського десанту вже сухопутною частиною півострова. Ні”, — сказав він.
На думку оглядача, звільнення Криму українською армією буде за принципом острова Зміїний, за принципом правобережної частини Херсонської області.
“Це — методичне знищення об’єктів російської військової інфраструктури, знищення їхнього особового складу, командних пунктів, пунктів управління, складів і тощо. Тобто ніхто нікуди не поспішатиме. Їх просто будуть методично витісняти, знищувати, водночас повністю ізолювавши від материкової частини Росії. Тобто, завдавши максимальних пошкоджень Кримському мосту, щоб по ньому неможливо було здійснювати будь-які зв’язки, логістику. І контроль на Азовському морі за поромними переправами, щоб мінімізувати ще й сполучення морськими шляхами. Повна ізоляція в комплексі з методичним знищенням усіх об’єктів призведе до того, що через високі втрати без можливості компенсації цих втрат як в особовому складі, так і техніки просто не буде можливості повноцінно тримати російським окупаційним військам оборону півострова”, — пояснив Коваленко.
Також він констатував, що навіть якщо окупанти на території півострова оголосять будь-яку “мобілізацію”, цього ресурсу все одно не вистачатиме, щоб стримувати півострів в обороні.
За словами Коваленка, з одного боку, зведення фортифікаційних споруд — це “розпил” грошей. Корупція нікуди не дівається. З іншого боку, якоюсь мірою таким чином вони намагаються якось нагнітати внутрішню обстановку, демонструючи якусь ефемерну загрозу. У межах півострова Крим проросійськи налаштованому прошарку, який залишається, демонструвати, що ситуація під контролем.
На думку професора кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолога Ганни Малкіної, перспектива деокупації Криму залежить від багатьох чинників, одним із яких є контрнаступ ЗСУ.
“Поки що ми не знаємо, де він проходитиме і наскільки буде успішним, – зазначає експерт. – Тож прогнози робити складно. Деокупація Криму, у будь-якому разі, буде непростим завданням. Навіть якщо припустити можливість руйнування Кримського мосту або його суттєве пошкодження, військова операція ЗСУ буде суттєво ускладнена діями Чорноморського флоту РФ. Знищення у квітні минулого року флагманського крейсера “Москва” дає підстави припустити, що наша армія має засоби та можливості протистояння окремим одиницям флоту. Але ось у здатності протистояти всьому флоту я маю сумнів”.
Ганна Малкіна впевнена, що РФ утримуватиме Крим ціною неймовірних зусиль. Це, пояснює експерт, найважливіше політичне, військове та стратегічне завдання, невиконання якого заб’є останній цвях у кришку труни кремлівського режиму.
“Тому підготовка до оборони півострова йде повним ходом. Не знаю, наскільки правдивою є інформація про складання списків на евакуацію, але окопи вздовж лінії моря та оборонні споруди не дуже нагадують підготовку до пляжного сезону. Подібні пейзажі дедалі частіше з’являються у соціальних мережах кримчан, що дозволяє судити про масовість процесу”, – пояснює політолог Коментарям.
Незалежно від того, що відбуватиметься на полі бою, визволення Криму стало реальною перспективою, а не туманними міркуваннями про 100-200 років, наголошує Ганна Малкіна.
“Україна гостро зацікавлена у відновленні територіальної цілісності, це дасть можливість рухатися до ЄС та НАТО без будь-яких формальних та неформальних обмежень, відновлювати країну, відроджуватися після страшної війни. Не виключаю і дипломатичного шляху деокупації Криму – внаслідок зміни режиму в Москві на ліберальний. Якщо такий сценарій стане реальністю, Росії потрібно буде починати все з чистого аркуша і, звичайно, відмовитися від територій, які були анексовані. І не лише в Україні. А поки що все йде своєю чергою і, як мені здається, у правильному напрямку”, – робить висновок політолог.