В Україні постачальники комунальних послуг масово подають до суду на боржників. Тільки за цей рік у судовому реєстрі зареєстровані десятки подібних справ. І найчастіше "служителі Феміди" займають сторону підприємств.
За борг можуть забрати будь-який предмет розкоші: телевізор, мікрохвильову піч, комп'ютер і т. д. Після візиту виконавчої служби в квартирі може залишитися взуття, яка зношена більш ніж наполовину, холодильник, зимовий одяг. Решту закон дозволяє забирати і продавати на торгах, повідомляє Обозреватель.
Для прикладу, кілька тижнів тому "Київтеплоенерго" відсудило у боржника 34 тис. грн. Причому в цю суму входить індекс інфляції, 3% річних та витрати на суд. Тобто, фактично, крім боргу заплатити доведеться ще кілька тисяч гривень. Офіційно пеня в Україні ще не введена, але при цьому в судах суму боргу можна збільшувати.
Судячи з даних з реєстру, подібні позови поширені по всій країні. Найчастіше споживачі програють і змушені платити. Юрист Олександр Плахотник нагадує: термін позовної давності в Україні становить три роки. Тобто через суд можна стягнути борг по комуналці тільки за 36 місяців.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
"Але це не означає, що решта боргу прощається. Він залишається, його будуть вказувати в платіжках. Але стягнути в суді не можуть", – пояснює Плахотник. Правда, і тут є певні особливості. В одній з компаній-постачальників пояснили: в суд проти споживачів подають в найостаннішу чергу. Перед цим їм пропонують реструктуризувати борг. Тобто домовитися, що боржник щомісяця буде виплачувати певну суму, наприклад, 500 грн в рахунок боргу. Якщо ж він підпише договір, але виконувати її буде – питання вирішать через суд.