У Норвегії схвалили першу у світі довгострокову програму фінансової підтримки України.

Так, допомога розрахована одразу на п’ять років, а її загальна сума становить 75 млрд норвезьких крон, тобто 7,2 млрд доларів або 7 млрд євро за нинішнім курсом. 2023 року половина траншу піде на військові потреби.

Щорічні виплати становлять близько 15 млрд норвезьких крон, або 1,4 млрд доларів.

Про це повідомив уряд Норвегії після ухвалення відповідного рішення в парламенті країни (Стортингу).

Як уточнив голова Комітету з фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данило Гетманцев, транш за 2023 рік буде поділено на дві рівні частини:

7,5 млрд крон – на військові потреби та зброю (як із норвезьких запасів, так і через механізм спільних закупівель з іншими партнерами);
7,5 млрд крон – на цивільні потреби (зокрема програми відновлення, фінансування гуманітарних програм тощо).

“У наступні роки ця пропорція уточнюватиметься залежно від ситуації. Норвегія стала першою державою, яка запропонувала довгостроковий системний план підтримки України “, – зазначив Гетманцев.

Зазначається, що антикризовий пакет є результатом бюджетної угоди між панівними партіями Норвегії, яка була досягнута восени 2022 року. До нього входять:

  • грошова допомога та надання озброєнь Україні;
  • допомога іншим країнам, які постраждали від розв’язаної Росією війни.

На засіданні Стортингу 16 лютого також виступив із онлайн-зверненням президент України Володимир Зеленський.

“Ви створюєте прецедент довготривалої фінансової підтримки держави, яка захищає свою незалежність”, – прокоментував Зеленський нову програму допомоги.

За його словами, такі проєкти додають Україні впевненості в тому, що союзники залишаться на її боці.

Крім того, раніше повідомлялося, що Норвегія збирається відправити Україні танки Leopard 2 “якнайшвидше”. Броньовані бойові машини німецького виробництва можуть бути доставлені в нашу країну вже наприкінці березня.