Росія спекулює на “зерновій угоді”, її експорт подвоївся – представник України в ООН

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки ООН заявив, що Росія шантажує світ зривом чорноморської зернової угоди і вдає, ніби програє від її дії, а насправді експорт зерна з РФ зріс удвоє.

“Огидно, що Росія все ще вдає, ніби вона програє в цій угоді. Я навіть не нагадуватиму Раді Безпеки про аморальність таких скарг з боку держави-агресора, яка була й залишається єдиною загрозою для поставок продовольства на Чорному морі”.

Кислиця зазначив, що експорт російської пшениці в січні-лютому 2023 року майже подвоївся порівняно з аналогічним періодом минулого року.

“Тому ми вважаємо ці спекуляції спробою відбілити цілеспрямовані дії Росії, спрямовані на використання поставок продовольства як зброї, і закликаємо міжнародну спільноту дати рішучу відповідь”.

Постійний представник України при ООН зазначив, що Росія всіляко перешкоджає транспортуванню українського зерна морським шляхом.

Він також додав, що з 1 травня проводиться менш як три інспекції в день, тоді як у період з серпня 2022-го по квітень 2023 року щодоби здійснювалося в середньому з 6,6 перевірки.

“У квітні ми змогли експортувати через зерновий коридор менш як 3 млн тонн продукції, що становить лише половину наших можливостей сільськогосподарського експорту”, – сказав Кислиця.

Він нагадав членам Радбезу, що дата 18 травня, до якої було продовжено дію зернової угоди, визначена лише через позицію росії.

“Чорноморська зернова ініціатива не закінчується цього тижня. Але саме цього тижня спливає термін російського шантажу”, – пояснив він.

У понеділок 15 травня Рада Безпеки ООН на засіданні у Нью-Йорку обговорювала гуманітарну ситуацію в Україні, спричинену російською війною.

Крім цього, ООН закликали Росію та Україну дійти згоди щодо продовження Чорноморської зернової угоди після того, як минулого тижня переговори зайшли в глухий кут.

Про це на засіданні радбезу ООН сказав координатор надзвичайної допомоги ООН Мартін Гріффітс.

Він наголосив, що продовольство, експортоване у межах Чорноморської ініціативи, і навіть експорт харчів та добрив із РФ грають найважливішу роль забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

“Наразі в рамках Ініціативи з українських портів було безпечно експортовано понад 30 млн метричних тонн вантажів, з них понад 55% – у країни, що розвиваються, майже 6% безпосередньо вирушили до найменш розвинених країн”, – сказав Гріффітс.

Координатор заявив, що у цю кількість входить трохи менше ніж 600 тис. тонн пшениці, перевезених Всесвітньою продовольчою програмою (FAO) для прямої підтримки гуманітарних операцій в Афганістані, Ефіопії, Кенії, Сомалі та Ємені.

За даними FAO, за останній рік світові ціни на зернові впали майже на 20%. У кітні світові ціни на пшеницю досягли найнижчого рівня з липня 2021 року, частково завдяки експорту українського зерна, а також завдяки великим обсягам зернових, “доступним для експорту з Росії та інших країн”.

“Це є незаперечним прогресом, але ще багато чого потрібно зробити. Прогнозовані поставки для операцій з гуманітарної продовольчої допомоги залишаються необхідними. В Ініціативі йдеться про експорт аміаку, але це поки що неможливо”, — сказав Гріффітс.

Водночас, координатор зазначив, що протягом останнього місяця спостерігалося значне скорочення обсягів експорту із чорноморських портів України.

“В останні тижні ми вели інтенсивні обговорення зі сторонами Чорноморської ініціативи з тим, щоб укласти угоду про її продовження та покращення, необхідні для її ефективного та передбачуваного функціонування. Ці (обговорення, — ред.) продовжаться найближчими днями”, – сказав він.

Гріффітс наголосив, що продовження Чорноморської зернової ініціативи має найважливіше значення.

“Продовження Чорноморської ініціативи є критично важливим, як і повторне зобов’язання сторін щодо її безперебійного та ефективного функціонування. Ми закликаємо всі сторони виконати свої обов’язки в цьому відношенні”, — сказав координатор.

Він також заявив, що генсек конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД) Ребека Грінспан та її команда продовжують роботу в рамках Меморандуму про взаєморозуміння між РФ та Секретаріатом ООН про “сприяння просуванню російських харчових продуктів та добрив на світові ринки”.