Жити за планом Б нам з вами доведеться не рік і не п’ять років – напевно кілька десятиліть. Тому що реінтеграція окупованих територій зараз, на умовах Росії, по суті знищить Україну і є неприпустимою …

Свіжі заяви представника Росії в Тристоронній контактній групі Бориса Гризлова свідчать про те, що для України настав час переходити до плану «Б».

Так вважає колишній міністр оборони Анатолій Гриценко, передає сьогодні «Дзеркало тижня».

Напередодні Гризлов, який навіть не брав участі у відеоконференції групи 27 травня, пригрозив Україні «непоправними наслідками» в разі спроби змінити черговість виконання пунктів Мінських домовленостей (хоча в угодах немає ні слова про те, що пункти повинні виконуватися саме в тій послідовності, в якій викладено).

А щоб Київ «враховував» серйозність намірів агресора, додав: російсько-окупаційні війська на Донбасі поки залишатимуться в стані підвищеної бойової готовності.

Україна вимагає відновлення контролю над окупованою ділянкою кордону з Росією і виведення російських військ і техніки з Донбасу, і тільки після цього можливе проведення виборів і закріплення в Конституції «особливого статусу». Росія ж хоче, щоб вибори пройшли під дулами автоматів найманців. І не бажає повертати контроль над кордоном.

«Подібними заявами Росія прямим текстом, вже вкотре, дає всім, в т.ч. Зеленському, зрозуміти: позиції і наміри сторін – несумісні, абсолютно протилежні, для тих, хто ще чогось чекав від Мінська і ТКГ, теж має бути ясно: в доступній для огляду перспективі всі переговори в будь-яких форматах – будуть безрезультатними », – пише Гриценко в Facebook.

Росія на окупованих територіях продовжує масово і за спрощеною процедурою роздавати свої паспорти, а понад дві третини жителів ОРДЛО підтримують Росію і своє майбутнє пов’язують з нею, а не з Україною.

«Кого, куди і навіщо українська влада хоче прискорено реінтегрувати при таких умовах? І чим для України може обернутися така реінтеграція? Думаю, наслідки всім зрозумілі і вони невтішні», – додає екс-міністр оборони.

І пропонує подальший механізм врегулювання ситуації на Сході України.

1. Визнати ОРДЛО окупованими територіями (окремим законом);

2. Побудувати повноцінний державний кордон уздовж лінії зіткнення, закритий для переміщення людей і вантажів, крім окремих випадків з гуманітарних міркувань;

3. Зміцнити оборонні рубежі вздовж нової лінії держкордону;

4. Всім українцям, які не хочуть жити під окупантом – надати можливість протягом трьох місяців виїхати на вільну українську територію; держава повинна допомогти цим людям з розміщенням і працевлаштуванням;

5. Надалі Росія як держава-окупант несе повну відповідальність за життя на окупованих територіях тих людей, які вирішать там залишитися, в тому числі за виплату їм пенсій і соціальної допомоги, за постачання води та електроенергії;

6. Провести інтенсивні переговори з зарубіжними партнерами і міжнародними організаціями з метою отримання їх допомоги для додаткового фінансування п.п. 2,3,4;

7. Визначити пріоритетними розвиток власної армії і власної економіки для зміцнення обороноздатності та підвищення стандартів життя на вільній українській території.

«Думаю, є розуміння, що жити за планом Б нам з вами доведеться не рік і не п’ять років – напевно кілька десятиліть. Тому що реінтеграція окупованих територій зараз, на умовах Росії, по суті знищить Україну і є неприпустимою», – резюмував він.

Все це треба було зробити ще мінімум 5 років тому …

Нагадаю, раніше американський історик і публіцист українського походження Олександр Мотиль висловив думку, що Україна не повинна приймати назад окупований нині Донбас, навіть якщо Путін заявить про готовність його повернути.

Також про те, що Путін через Мінськ заштовхує ракову пухлину «Лугандон» в тіло України, не раз попереджав політолог і публіцист Андрій Піонтковський.