У разі порушення правил заокруглення на бізнес може бути накладено штраф – у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Штрафи передбачені Указом Президента №436 / 95, який був прийнятий ще в 1995 році "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Бізнес спільнота вимагає скасувати цей указ і розробити сучасні правила регулювання готівкового обігу. Відповідний проект закону про скасування вже майже рік "блукає" державними кабінетами.

"Виходить парадокс. Норми із заокруглення вступили в дію з 1 липня 2018 року. Однак правила застосування досі не конкретизовані. Наприклад, як вести бухгалтерський і податковий облік сум заокруглення? Як уникнути штрафів за порушення оприбуткування готівки в касі? Також незрозуміло, як суми заокруглення вносити в податкові накладні з ПДВ. Ні в постанові НБУ, ні в Указі Президента про це не йде », – пояснює координатор Податкового комітету Європейської Бізнес Асоціації Наталія Артемчук.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання"Словом, правила не встановлені, а штрафні санкції вже існують. Тому в разі невідповідності готівки в касі, інспектор ДФС застосовує штрафні санкції", – додає вона.

Варто зазначити, що Міністерство фінансів намагалося розробити узагальнюючу податкову консультацію щодо застосування постанови НБУ №25 "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів" щодо правил округлення. Але єдиної думки в Експертній Раді Міністерства фінансів не знайшлося.

У той же час, заокруглення зачіпає дуже чутливі питання комунальних тарифів і розрахунків за підакцизні товари (спиртне і сигарети).Європейська Бізнес Асоціація звернулася до НБУ, Мінфіну України та Державної фіскальної служби з проханням підготувати та оприлюднити відповідні роз'яснення про правила округлення і застосування штрафів у разі порушення цих правил.