Сполучені Штати закликали росію негайно припинити практику «фільтрації» українських громадян, яка супроводжується викраденнями дітей, розлученням сімей, тортурами й стратами. З такою заявою виступив у середу державний секретар США Ентоні Блінкен.

Сполучені Штати закликають росію негайно припинити її систематичні операції з «фільтрації», а також примусові депортації на контрольованих і утримуваних росією територіях України, – наголосив глава американської дипломатії.

За словами Блінкена, це є «серйозним порушенням» Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення, а також може вважатися воєнним злочином. Глава Держдепу закликав російську владу надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих фільтраційних об’єктів і до місць розміщення примусово депортованих.

Також він підкреслив, що за попередніми даними, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 тисяч до 1,6 мільйона громадян України. Серед них – 260 тисяч дітей, яких вивезли зокрема й до ізольованих регіонів на Далекому Сході. Звіти також засвідчують, що російська влада навмисно розлучає українських дітей з батьками та викрадає вихованців із дитячих будинків, аби потім передати їх на всиновлення в росії.

Дії москви виглядають заздалегідь обдуманими і наводять на пряме історичне порівняння з російськими «фільтраційними» операціями у Чечні та інших регіонах, – наголосив Блікнен.

Крім того, він звернув увагу на повідомлення про затримання і зникнення тисяч мирних українців, які не пройшли «фільтрацію», зокрема через їх потенційну приналежність до ЗСУ, сил територіальної оборони, ЗМІ, уряду, НУО. При цьому очевидці розповідають про масові тортури та страти без суду й слідства.

Президент путін і його уряд не зможуть безкарно займатися цими систематичними зловживаннями. Відповідальність настане обов’язково, – наголосив держсекретар США.

До слова, напередодні президент України Володимир Зеленський під час онлайн-звернення до учасників Конференції “Азійське лідерство”  заявив, що російські окупанти примусово вивезли до РФ 2 мільйони українців.

У депортованих українців загарбники відбирають документи, а людей – залякують.

Він наголосив, що Росія примусово створила так звані фільтраційні табори, через які примушує проходити людей на окупованих територіях.

Десятки тисяч людей там залишаються. Молоді жінки там зникають. Думаю, всі ви розумієте, що з ними там відбувається,- сказав президент України.

Крім того, за його словами, за попередніми даними, росіяни вивезли сотні або й тисячі дітей. Він зауважив, що “точної цифри ніхто зараз не назве”.

Водночас, достеменно відомо, що усіх примусово вивезених українців позбавляють засобів зв’язку, у них відбирають документи. Їх залякують і намагаються заселити у віддалених районах Росії, аби їм було максимально складно повертатися на Батьківщину.

Просто уявіть цю кількість – два мільйони людей. Стільки наших людей уже вивезено до росії. Усіх цих вивезених людей позбавляють засобів зв’язку, у них відбирають документи, їх залякують і намагаються розвезти по віддалених районах Росії, щоб їм було максимально складно повертатися додому. Як ми потім зберемо наш народ з усіх тих місцин, куди людей примусово вивезли? – сказав Зеленський.

Президент вважає, що РФ депортує українців задля того, аби вони взагалі забули про Україну та більше ніколи не змогли повернутися. Зеленський наголосив, що всі причетні до цього будуть покарані, а Україна робитиме все можливе, аби депортовані змогли повернутися.

Російська держава розпорошує цих людей по своїй території, поселяє наших громадян, зокрема, у віддалених регіонах. Мета цієї злочинної політики – не просто вкрасти людей, а зробити так, щоб депортовані забули про Україну й не могли повернутися. Але маємо знайти відповідь і на цей виклик. А також забезпечити, щоб усі, хто вбивав, катував чи депортував українців, відповів за свої дії, – додав Зеленський.