Останнім часом українці все частіше отримують платіжки, в яких то неіснуючі борги з'являються, то норми споживання в будинках, де не встановлені лічильники газу, підвищують втричі. Що відбувається і чи варто платити за завищеними рахунками.

Борг за три роки

В кінці минулого року багатьом споживачам газу стали приходити платіжки, в яких пропонувалося заплатити за борг, який нібито утворився з 2015 року.

Облгази пояснили це тим, що раніше споживачі платили за газ без приведення розрахунків до стандартних умов. У платіжках не враховувався, що при охолодженні об'єм газу зменшується, а при нагріванні – розширюється. І ось нібито зараз облгази підрахували всі свої втрати за останні три роки і виставили їх споживачам.

Але Нацкомісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) своїм рішенням заборонила операторам газорозподільних систем проводити донарахування за природний газ в залежності від рівня температури.

"Проведений моніторинг ринку показав, що переважна більшість операторів газорозподільних мереж в платіжних документах за жовтень цього року здійснили донарахування побутовим споживачам обсягів газу в середньому до 1,5%, що враховують різницю в приведенні до стандартних умов … Затвердили рішення, яким НКРЕКУ заборонила операторам ГРС проводити донарахування ", – заявила глава НКРЕКУ Оксана Кривенко.

За її словами, НКРЕКУ при розрахунку тарифу врахувала обсяги втрат операторів ГРС, які були затверджені Міненерго. Більш того, Кабінет міністрів створив робочу групу для перевірки компаній, що постачають газ для населення (облгази) через донарахування.

4 січня НКРЕКУ офіційно звернулася до Державної регуляторної служби для отримання дозволу на позапланові перевірки 20 облгазів, в зв'язку з донарахуваннями для споживачів в платіжках за газ.

Виросли втричі норми споживання

Другий момент, який засмутив споживачів – це виросли втричі норми споживання газу для мешканців багатоквартирних будинків без лічильників. Ще місяць тому в платіжках значився обсяг в 3,3 кубометра на людину, а за грудень облгази вже виставили рахунки виходячи з норми в 9,8 кубометрів палива.

Пояснили це тим, що 27 листопада 2018 року Верховний суд України скасував дію норм споживання газу без лічильників, які були затверджені постановами Кабміну № 203 і 204 від 23 березня 2016 року. Ці постанови визнані протиправними та нечинними з моменту їх прийняття через порушення регламенту при затвердженні, а також відсутність будь-яких обгрунтувань і розрахунків. Тому зараз дійсними є норми, що діяли до 1 лютого 2016 року.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
 
– У разі внесення змін до встановлених норм для споживачів, які не мають приладів обліку газу, або прийняття законодавчих актів з регулювання норм споживання буде виконаний відповідний перерахунок, – повідомили в компанії "Київгазенерджі".

Підтверджують актуальність цих норм в НКРЕКУ і в Нафтогазі. Але кажуть, що таким чином облгази отримують надприбутки.

– Ми повернулися на 20 років назад, – говорить заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогазу Олексій Хабатюк. – Навіть більше. Норма виросла в 3 рази. У той час зовсім інша була і структура споживання, і наявність приладів в домогосподарствах. Наприклад, в той час не були поширені такі прилади, як електробойлери, електрочайники, мікрохвильові печі. А облгази вважають інакше і продовжують заробляти надприбутки на українцях.

Експерти підрахували, що в столиці без індивідуальних лічильників досі живуть понад півмільйона сімей. І саме для них і виросли норми споживання.

Як вихід пропонують встановлювати квартирні лічильники. Газові компанії повинні робити це безкоштовно, адже послуга вже включена в тариф. Але на практиці цього не роблять. Тому люди можуть встановити лічильник за свій рахунок, а потім вимагати відшкодування від газової компанії або писати заяви в облгази, щоб ті все-таки встановили прилади за свій рахунок. Якщо компанії відмовлять, українцям радять судитися.

Міненерго хоче змінити норму

Найближчим часом норми споживання для квартир без лічильників знову можуть поміняти. В середині грудня Міністерство енергетики розробило нові норми і винесло їх на громадське обговорення.

Пропонується встановити норму споживання газу на одну особу для домогосподарств з газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням на рівні 5,8 куб м – на період з квітня по вересень, і на рівні 8,8 куб м – на період з жовтня по березень.


Норма споживання для домогосподарств з газовою плитою і за відсутності центрального опаленя і газового водонагрівача в разі прийняття проекту постанови складе 8,3 куб м на квітень-вересень і 13,7 куб м на жовтень-березень.

У свою чергу, споживання газу на одну особу для домогосподарств з газовою плитою і водонагрівачем пропонується закріпити на рівні 20 куб м на період з квітня по вересень, 25 куб м – на жовтень березень (було 10,5 куб м круглий рік).