Колишній міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко заявив про те, що рішення про утвердження граничної ціни на газ для українців потрібно було приймати ще до початку опалювального сезону.

Про це він сказав у прямому ефірі програми “Еспресо” “Борковський & Валевська”.

“Заздалегідь було відомо, що ціна на газ на світових ринках зростає, і такі рішення можна було ухвалити ще до початку опалювального сезону, або хоча б на початку. Ми можемо уявити, які це додаткові навантаження на сімейний бюджет, якщо люди у грудні та січні заплатили за підвищеними тарифами. Це банальна непрофесійність уряду”, – сказав Саєнко.

Він припускає, що, крім непрофесійності, є ще одна причина такого зволікання – заробітки енергетичних компаній. Утім, навіть після запровадження граничної ціни на газ, разом з доставкою його ціна все одно залишається найвищою в історії.

“Якщо ми зараз говоримо про обмеження у 6,99 грн за кубометр, то це не зовсім правда, тому що ми маємо додати 1,79 плюс ПДВ за транспортування. Виходимо десь на цифру 9,12 грн. Важливою також є електроенергія. Для найбільш незахищених верств, тобто там, де є споживання до 100 кіловат, і до 3000 кіловат там, де електричні котли, скасували усі пільги. Зараз ми виходимо на тариф у 1,68. Тоді як “Енергоатом”, доведений до жахливого стану, продає на ринку підприємцям по 1,10 грн, тоді як для людей 1,68, і то лише до 1 квітня. Уряд підвищив ціни на газ, уряд підвищив ціни на електроенергію, при цьому він фактично змушує органи місцевого самоврядування дотувати свої теплокомуненерго, аби не збільшувати тарифи. У цій постанові (про граничну ціну на газ, – авт.) нічого не сказано про ціну газу, яка постачатиметься теплокомуненерго”, – зазначив Саєнко.

За його словами, уряд “перекладає на плечі місцевого самоврядування відповідальність за непідвищення тарифів. Це додаткове навантаження на місцеві бюджети. Це видатки, які могли б піти на боротьбу з епідемією”.

Відзначимо, раніше ми повідомляли, що ринкова ціна на газ формується на світових біржах та розраховується на українській біржі, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

«Наприклад, улітку після запровадження ринку газу ціни коливалися менше 3 тисяч гривень за тисячу кубометрів. А протягом вересня-жовтня можна було укласти річний договір із НАК «Нафтогаз» за ціною 4,70 грн за кубометр. Декілька десятків тисяч людей скористалися цією можливістю і сплачуватимуть цю ціну протягом року», — підкреслив Прем’єр-міністр.

Водночас Глава Уряду зауважив, що ринок сьогодні перебуває в процесі формування і місячний продукт не є справедливим для окремих категорій громадян. Для цього, за його словами, Уряд ухвалив рішення про граничне обмеження ринкової ціни газу в Україні на рівні 6,99 грн за кубічний метр.

Крім того, Прем’єр-міністр повідомив, що готується меморандум, який стосується тарифів на централізоване опалення й гаряче водопостачання. Над його розробленням працює Уряд спільно з профільним комітетом Верховної Ради, народними депутатами, Офісом Президента, Асоціацією міст України.

За словами Дениса Шмигаля, підписання меморандуму має відбутися вже найближчим часом