Заяви про розміщення в Білорусі ядерної зброї є черговою спробою залякування з боку Кремля, яка не повпливає на Захід. 

Про це заявив речник федерального уряду Німеччини Вольфганг Бюхнер на брифінгу в п’ятницю. 

«Твердження Лукашенка про те, що російська тактична ядерна зброя передається Білорусі, є ще однією прозорою спробою ядерного залякування з боку Росії. Ми рішуче відкидаємо це», – заявив Бюхнер.  

Він зауважив, що цим актом Білорусь сама суперечить кільком деклараціям, у яких вона на міжнародному рівні погодилася бути територією, вільною від ядерної зброї. Росія також явно суперечить своїм обіцянкам про те, що всі ядерні держави не повинні розміщувати ядерну зброю за межами своєї суверенної території.  

«У цьому відношенні наше повідомлення чітке: це розміщення є неправильним кроком», – сказав речник уряду. 

Він також зазначив, що зроблені Путіним у березні 2023 року порівняння з розподілом ядерної зброї НАТО вводять в оману і не можуть використовуватися для виправдання передачі російської ядерної зброї Білорусі. 

«На сьогодні НАТО дотримується своїх обіцянок не розміщувати ядерну зброю на території країн колишнього Варшавського договору. Крім того, Росія розміщує ядерну зброю в Білорусі під час загарбницької війни Росії проти України. Це явна спроба ядерного залякування», – повторив Бюхнер. 

Речник МЗС Крістіан Вагнер зауважив, що наразі була лише заява Лукашенка, але, наскільки відомо в Берліні, розміщення ракет ще не відбулося. 

Тим часом білоруський громадський діяч, організатор “Білого легіону” Сергій Бульба зазначає, що крок із розміщенням ядерної зброї в Білорусі – це вже реалізація підготовленого заздалегідь двома країнами плану. І самопроголошений президент Білорусі Лукашенко вважає, що ядерна зброя допоможе всидіти йому на троні далі.  

Сергій Бульба нагадав, що глава Кремля Путін заявив про ухвалене рішення розмістити ядерну зброю на території Білорусі 25 березня.  

“Це знаковий день для білоруського державного будівництва. 25 березня у нас день Білоруської народної республіки, проголошеної в 1918-му році. Путін спеціально дочекався цього дня. Але при цьому всі підготовчі заходи були проведені ними заздалегідь, зокрема й переоснащення літаків Су-25. Усе було проведено заздалегідь. Те саме з “Іскандерами”. І те, що було озвучено нібито, що ми вирішили в перспективі, насправді весь комплекс заходів був уже проведений до цього”, — зазначив Бульба.  

Він акцентував, що російські та білоруські чиновники живуть у своїй реальності. Вони заявляють, що Захід прагне зруйнувати “слов’янську єдність”.  

“В ідеологічній галузі це взагалі жах. Білоруський міністр апелює до того, що не виконується Будапештський меморандум. Але ж його Росія насамперед не виконує. Але в них чомусь усе взагалі перевернуто. Настільки, що вони вже заявляють про те, що Захід хоче зруйнувати слов’янську єдність. Тобто, послухавши це, розумію, що люди живуть у якійсь своїй реальності”, — доповнив Бульба. 

При цьому, каже громадський діяч, важливо розуміти, що головна кнопка і можливості запуску ядерної зброї залишаються за Російською Федерацією. 

“Так було і за Радянського Союзу, вона була розміщена, але право запуску повністю належало Росії, все координувалося з Москви. Зараз зберігається та сама тенденція. Лукашенка начебто це все тішить, тому що він реально боїться, що все-таки Україна, завершивши звільнення своїх територій, перейде до очищення країни-агресора. Тому і вважає, що загалом ця ядерна зброя йому допоможе всидіти на троні далі”, — зазначив Бульба.