Розвідка Великої Британії вважає, що РФ ризикує розділити власні сили, вливаючи ресурси у вісь навколо Куп’янська, в той час, коли тривають бої на Оріхівському напрямку.

Про це йдеться у розвідувальному огляді Міноборони Британії від 2 вересня.

У відомстві відзначають, що українські війська продовжують наступальні дії на Оріхівському напрямку на півдні України, їхні підрозділи вийшли на першу лінію російської оборони.

«Російські війська, що складаються переважно з 58-ї загальновійськової армії та підрозділів Повітряно-десантних військ Росії, намагаються зупинити український контрнаступ, водночас продовжуючи власний наступ на північній осі навколо Куп’янська», – йдеться в огляді.

Російські війська, ймовірно, намагаються відволікти Україну від контрнаступу, тим самим змусивши її розділити свої сили між Оріховим і Куп’янськом, вважає британська розвідка. Однак при цьому є ризик того, що свої сили розпорошить Росія.

«Враховуючи те, що Росія досягла скромних успіхів під Куп’янськом після початку українського контрнаступу в червні, вона, швидше за все, намагатиметься скористатися цим, продовжуючи постачати ресурси на цю вісь. Однак Росія ризикує розділити свої сили, намагаючись запобігти українському прориву», – йдеться в огляді британської розвідки.

США також вважають, що українські війська досягли «значного прогресу» у наступі на сильно укріплені позиції Росії на півдні України.

Речник Білого дому з питань безпеки Джон Кірбі заявив, що українські військові досягли успіхів за останні 72 години на територіях на південь від Запоріжжя.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив CNN, що українські війська наступають, але «це важкий бій».

Водночас Росія стверджує, що зайняла стратегічні висоти поблизу міста Куп’янськ на північному сході України.

Незалежним шляхом жодну з цих заяв ще не перевірено.

Пан Кірбі зазначив, що в Україні теж визнають, що наступ на півдні, спрямований на розділення російського сухопутного коридору до Криму, йде повільніше, ніж очікувалося.

«Вони досягли певного успіху проти цієї другої лінії російської оборони», — сказав він.

На початку тижня українські військові заявили, що встановили контроль над селом Роботине Запорізької області.

Натомість на північному сході Україна Росія зосередила сили, щоб відвоювати територію, звільнену українськими військовими на схід від Харкова.

Вважається, що на півдні Росія побудувала продуману систему окопів і тунелів, захищених мінними полями, а також артилерійськими позиціями та так званими протитанковими бетонними загородженнями, які називають «зуби дракона».

Україна розпочала контрнаступ після того, як отримала більш досконале озброєння від своїх союзників на Заході та підготував штурмові батальйони.

На основному напрямку українського наступу – до Мелітополя – бійцям ЗСУ необхідно подолати приблизно 80 км. Загалом, щоб пробити «коридор» до Азовського моря українцям треба звільнити територію площею близько 10 тис. квадратних кілометрів.

При загалом під російською окупацією перебуває 109 тис. квадратних км української території. За розмірами це приблизно як дві Хорватії чи одна Португалія.

Все це необхідно звільнити в умовах дефіциту часу, техніки, боєприпасів і живої сили.

За орієнтовними підрахунками аналітиків ББС, до наступу на Півдні з українського боку може бути залучено близько 100 тисяч військових (враховуючи «бригади наступу» Нацполіції і Нацгвардії, що діють на першій і другій лінії). Сили РФ складають приблизно 120-150 тисяч бійців, якщо аналізувати кількісний склад підрозділів, що оперують на цій ділянці фронту.

Якщо звернутись до історичних паралелей, то за минулі 100 років знайдеться не надто багато прикладів, коли великі наступальні операції, здійснені на підготовлені оборонні лінії противника, відбувались стрімко і раптово. А от зворотних прикладів, коли такі наступальні дії тривали місяцями і навіть роками, вдосталь.