Що добре, а що погано в прийнятому держбюджеті на 2019 рік і на скільки саме зростуть мінімальні пенсії – дізнайтеся про головні економічні події тижня, що минає.

Найважливіша подія в економічному житті країни на цьому тижні – звичайно ж, прийняття Верховною Радою державного бюджету на 2019 рік. Правда, експерти не впевнені, що головний кошторис країни вдасться реалізувати в повному обсязі: в прийнятому Радою проект держбюджету є певні ризики. До такого висновку прийшли аналітики Центру економічних стратегій (CES).


"У доопрацьованому проекті бюджету до другого читання в порівнянні з початковим проектом бюджету багато відносно невеликих змін, але всі вони – результат "великих бюджетних баталій" в парламенті. Уже який рік між першим і другим читанням уряд як майстерний ювелір знаходить додаткові ресурси – і доходи, і витрати збільшуються приблизно на однакову суму, так щоб не "постраждав" показник бюджетного дефіциту. Останній – "сакральна" цифра, погоджена з МВФ, її чіпати "не можна", – вважають експерти.

Вони відзначають, що в цьому році "перекроювання" бюджетних показників призвело до збільшення плану по доходах і видатках державного бюджету на 17,7 млрд, тобто 1,8%.

За їх словами, основні ризики бюджету-2019 такі:

з боку витрат: є ризик того, що витрати на фінансування субсидій недооцінені в разі підвищення цін на газ;

з боку фінансування: недовиконання в частині фінансування дефіциту через потребу в рефінансування боргів і "занадто оптимістичні" очікування від приватизації.

Втім, глава Мінфіну Оксана Маркарова вважає, що в 2019 році є шанси отримати від приватизації 17 млрд грн.

Нардепи знову вирішили наповнювати бюджет за рахунок курців

23 листопада Рада змінила Податковий кодекс. Автори законопроекту впевнені, що збільшення ставок дозволить збалансувати бюджет на 2019 рік.

Так, б прийнятий у другому читанні законопроект № 9260 про підвищення деяких податків і зниженні ліміту вартості безмитних посилок. "За" проголосували 236 народних депутатів при мінімально необхідних 226 голосах.


Рішення прийнято в ході так званого "бюджетного дня" (а по факту – ночі) в парламенті: ще ввечері 22 листопада Рада внесла зміни до Бюджетного кодексу і тепер зможе проголосувати по державному кошторису на 2019 рік. При цьому доходи від зміни Податкового кодексу вже враховані в проекті бюджету-2019 при підготовці документа до другого читання.

Так, парламент вирішив підвищити ставки екологічного податку на викиди парникових газів в 24,4 рази – до 10 гривень за тонну; ставки податку на користування надрами для видобутку залізної руди на 0,8%; ставки податку на користування надрами для видобутку нафти на 2% і рентну плату за користування лісом на 50%.

Найгірша новина очікує курців: ставки акцизного податку на тютюнові вироби тепер виростуть ще на 9%.

Крім того, змінюються правила ввезення міжнародних посилок в Україну. Підприємства поштового зв'язку і доставки стануть "податковими агентами". Це зобов'яже поштовиків з 1 січня 2019 року платити ПДВ від імені одержувача посилки, вартість якої перевищує 150 євро. А з 1 липня 2019 року мінімальна вартість посилок, яка буде обкладатися ПДВ, зменшиться до 100 євро.

Нагадаємо, також обговорювалася ідея обкласти 20% -м податком міжнародні посилки, вартість яких перевищує 22 євро. Раніше цей документ вже знімали з порядку денного через те, що суспільне невдоволення цим податком викликало широкий громадський резонанс.

Пенсія виросте, але не набагато і не для всіх

Є й хороші новини: мінімальна пенсія в Україні виросте на 62 гривні. Про це заявив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, передає прес-служба уряду.

"З 1 грудня цього року прожитковий мінімум і мінімальний розмір пенсій зросте до 1497 гривень. Відповідний перерахунок буде здійснено також всім пенсіонерам, розмір пенсій яких залежить від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб", – зазначив Розенко.

Зараз мінімальна пенсія в Україні становить 1435 гривень. Тобто зростання складе всього-на-всього 62 гривні.

Наступне підвищення пенсій розпочнеться з 1 січня 2019 року. Воно торкнеться, в першу чергу, військових пенсіонерів. Масова індексація пенсій запланована на березень-2019. Як зазначив Розенко, за результатами цього підвищення виплати пенсіонерам зростуть на 12-17%.


Зростання прожиткового мінімуму заплановано і в проекті бюджету-2019. Передбачається, що прожитковий мінімум буде підвищуватися двічі: з 1 липня 2019 року до 1936 грн і з 1 грудня – до 2027 грн.

Потрібно відзначити, що в МВФ задоволені тим, як в Україні просувається пенсійна реформа. Як заявляв глава місії Рон ван Роден на зустрічі з міністром соцполітики України Андрієм Ревою, реформа дає очікувані результати.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

В Кабміні розповіли, чому дорогий газ для населення – це добре

Кабмін розрахував економічний ефект від зростання тарифів для населення: виявляється, підвищення ціни на газ принесе бюджету мільярди гривень. Про це йдеться в проекті закону про держбюджет-2019, який був прийнятий Радою в ніч на 23 листопада.

"Додатковий ресурс становить 9 млрд гривень за рахунок підвищення ціни на газ для забезпечення побутових споживачів і виробників теплової енергії за рішенням уряду", – йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.

Нагадаємо, що ціни на газ для населення в Україні підвищилися з 1 листопада. Така вимога передбачена постановою Кабінету міністрів від 19 жовтня 2018 року № 867.

В "Нафтогазі" підрахували, що кінцева ціна газу для населення тепер становить 8548,92 грн за тисячу кубометрів. В цей тариф вже включена вартість доставки газу і його розподілу, а також ПДВ. Ці тарифи залишаться без змін до кінця нинішнього опалювального сезону, тобто до весни 2019 року.

Якщо до підвищення ціни на газ для населення кубометр газу коштував 6 гривень 96 копійок, то з 1 листопада ціна виросте на півтори гривні – до 8 гривень 55 копійок. Так, якщо обігрів приватного будинку на 200 кубів газу в минулому році обходився в 1392 гривні, то в цьому році – вже на триста гривень більше.