Ще три роки без лічильників. Що змінює нова версія закону про облік газу, передає Корупція.Інфо

Українцям обіцяють більш справедливі платіжки за газ, але тільки після того, як у постачальників знайдуться гроші на лічильники для кожного клієнта.

Популярне: В одному з київських ресторанів, відкривши мішок з картоплею, знайшли дивну записку. Зміст приголомшує

В Україні змінили правила установки газових лічильників. Нещодавно Верховна Рада прийняла законопроект №5722, який вносить корективи в закон про комерційний облік газу. Головна зміна, власне, один – загальнобудинковий лічильник газу в багатоповерхівках тепер дозволяється встановлювати тільки за згодою всіх мешканців.

"Страна" з'ясувала, чим це нововведення на практиці обернеться для пересічних українців і як вплине на платіжки за газ.

Заплуталися у свідченнях

Як пояснив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, закон про комерційний облік газу в будь-якому випадку потрібно було переписувати.

"У ньому була закладена норма про обов'язкове встановлення лічильників у всіх українських будинках вже до 2018 року. Зрозуміло, що в ці терміни наші облгази однозначно не вкладаються", – говорить він.

Власне, кампанія "кожному споживачеві – по лічильнику" виявилася проваленою. Газівники, замість того, щоб обладнати приладами обліку окремі квартири, призвичаїлися ставити один лічильник на всю багатоповерхівку. Мотивували таку заміну турботою про споживачів: нібито, установка одного централізованого лічильника обійдеться компанії дешевше, а значить, і в тариф на газ для населення буде закладена менша доплата.

За розрахунками НКРЕ, вартість оснащення українських багатоповерхівок індивідуальними лічильниками складе 5,7 млрд. Тоді як загальнобудинковими – 2 млрд. грн.

Ще один аргумент облгазів – терміни. Щоб встановити лічильники в усі квартири, потрібні роки, а загальнобудинковими приладами людей можна забезпечити порівняно швидко.

"Але в підсумку відбулася підміна понять. Замість того, щоб індивідуально працювати з кожним споживачем, як це і передбачає закон, газівники почали обслуговувати будинок. І, по суті, їх відповідальність за якість сервісу зараз закінчується на вході в багатоповерхівку, а не в квартиру ", – розповів керівник спеціальних проектів НТЦ" Психея "Геннадій Рябцев.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, у багатьох українських містах склалася напружена ситуація з установкою газових лічильників.

"У законі про комерційний облік газу конкретно не вказано, які саме лічильники – індивідуальні або загальнобудинкові – повинні бути встановлені. Користуючись такою невизначеністю, постачальники газу (оператори ГРС) почали масово встановлювати в багатоповерхівках загальнобудинкові лічильники замість індивідуальних", – стверджують народні депутати.

Головна причина такої підміни – не стільки разова економія на самих приладах обліку, скільки постійна можливість обраховувати споживачів.

"Такими діями оператори фактично змушують жителів оплачувати обсяг газу, спожитий всім будинком, незалежно від того, скільки саме витратила окрема квартира. При цьому дозволу у мешканців або кербудів на установку лічильників оператори не питають, а якщо мешканці відмовляються від загальнобудинкових приладів обліку, компанії просто припиняють газопостачання ", – пояснюють автори законопроекту.

"Тобто, фактично, якщо в будинку з'являвся загальний лічильник, від індивідуальних (а багато громадян поставили їх раніше за свій рахунок), вже не було ніякого толку. Все одно платіжки приходили по загальнобудинкового приладу, і часто заявлені обсяги нібито спожитого газу не відповідали тому, що фіксували квартирні лічильники ", – розповідає Рябцев.

Попросту кажучи, у мешканців багатоповерхівок не було стимулу економити: все одно нараховували усім порівну. І, як стверджують експерти, цифри в платіжках могли бути завищеними на 15-20%. Газівники таким чином просто перекладати втрати в мережах на гаманці споживачів.

Доплата за власним бажанням

У новому законі прописано, що, по-перше, остаточні терміни установки лічильників в Україні переносяться на 2021 рік, по-друге, загальнобудинкові прилади обліку можуть ставити тільки якщо отримано згоду всіх мешканців (а це практично нереально), по-третє, українці можуть ставити індивідуальні лічильники за свій рахунок, але потім ці гроші їм повинні компенсувати газівники. Крім того, постачальникам заборонили відключати громадян від газопостачання, якщо ті відмовляються ставити лічильники.

Теоретично, позбавлення від диктату газівників вигідно для пересічних українців. Установка індивідуального лічильника замість загальнобудинкового дозволить громадянам платити за газ, як мінімум, на 15-20% менше.

Але візиту монтажників тепер ще потрібно дочекатися, адже офіційні терміни установки лічильників відсунули ще на три роки. Поки ж українцям доведеться платити за нормою споживання, а це 4,4 куб.м, що, за оцінками експертів, вдвічі перевищує реальні витрати  середньостатистичною сім'єю з 3-4 чоловік.

Крім того, незрозуміло як газівники відкоригують тарифи. Марунич не виключає, что вони спробують закласти свої додаткові витрати у вартість газу для населення. Показово, що практично напередодні голосування законопроекту 5722, в парламенті з'явився альтернативний законопроект №5722-д. У документі пропонувалося узаконити таку схему установки лічильників як співоплата (частину грошей вносить облгаз, а частину – споживач).