Китайці вирішили підняти ставки. За останні дні вони не сказали нічого нового, але тон явно став різкішим. Міністр закордонних справ Цінь Ган прямо провів паралель між військовою допомогою нам і підтримкою США Тайваню.
Це і так було зрозуміло, але прямим текстом раніше китайці це не казали. Більше того, китайський лідер тепер говорить про бажання Заходу на чолі зі США стримувати Китай, а Цінь Ган звинувачує американців в бажанні створити ще одне “НАТО” в Азії. Про це розповідає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін для “OBOZREVATEL”.
Висновок очевидний – Китай відчув момент, коли суперництво зі США вже не просто не може бути прихованим – воно стає визначальною рисою світу. Все, що буде відбуватися або не відбуватися у світі буде розглядатися через призму цього суперництва. В тому числі і наша війна з Росією. Причому пов”язування Китаєм військової допомоги нам і Тайваню – це тільки верхівка айсбергу.
На наших очах і доволі швидко відбуватиметься розмежування “Заходу” і “Сходу”, а Євразії – на “Європу” та “Азію”. Росія може швидко рухатися в китайську сферу впливу: там все більше китайських машин, іде “юанізація” економіки і навіть депозити вже в юанях пропонують. Китай спробує “застовбити” за собою Росію та Казахстан як ресурсну базу у всіх сенсах, а Білорусь – як майданчик впливу – такий собі шматочок Азії в Європі. Про наслідки можна говорити довго, але для нас це створює чимало викликів і ризиків.
По-перше, Китаю потрібна слабка Росія, але “здати” її аж ніяк не вигідно. Чимало європейських країн дуже залежать від експорту в Китай, і підняття ним ставок може створити виклик для солідарності Заходу, особливо на фоні президентської кампанії в США, де тема Китаю буде однією з основних. Путін це, до речі, теж добре розуміє. Для нього президент на кшталт Трампа – єдиний порятунок від китайської кабали, хоча це може бути і запізно і Китай з’їсть його “живцем”. Що звісно не створить простір на схід від нас більш дружнім. Росія перетворюється з гравця на того, ким грають, а ми будемо частиною цієї гри, головне, щоб це була своя гра).
В принципі позиція Китаю щодо Росії, щодо нинішньої війни Росії проти України двоїста.
“Формально вона нейтральна. Китай дистанціюється від цієї війни, але від самого початку він розглядав війну Росії проти України саме в контексті свого протистояння зі США. І зараз, коли відбулося загострення відносин зі Сполученими Штатами через Тайвань, та й не тільки, Китай використовує антиамериканську риторику, але водночас демонструє, що в разі чого він може допомогти Росії. Зараз вони намагаються шантажувати США саме темою України, Росії, що, мовляв, якщо США активно підтримуватимуть Тайвань, постачатимуть зброю Тайваню, то тоді, мовляв, Китай матиме право і можливості для постачання зброї Росії”, — заявив політолог Володимир Фесенко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Тоді, за словами політолога, Китай порушить власну позицію.
“Якщо Китай підтримуватиме особливо зброєю Росію, то все, ні про який нейтралітет не може і йтися. Але я думаю, що в Китаї все-таки розуміють ризики зближення з Росією, оскільки тоді неминучі санкції проти Китаю, і це створить величезні економічні проблеми для Китаю”, — пояснив він.
Фесенко зазначив, що Пекін сам собі може створити проблеми, тому що головні торговельні партнери Китаю — країни Заходу: ЄС і США.
“Йти з ними безпосередньо у військово-політичну конфронтацію це означає самим спровокувати економічну кризу всередині Китаю. Китай зараз багато в чому блефує, він свідомо підіймає ставки в риториці конфронтації зі Сполученими Штатами, а реально йти на якісь дії буде вкрай небезпечно. Це демонстрація м’язів, але не готовність іти на пряму конфронтацію”, — підсумував політолог.