Сьогодні у матеріалі для 24 каналу Політолог Олег Саакян розповів, що народні депутати, досі не гребують старими схемами, в результаті чого розжились майном на понад 60 мільйонів гривень.

Олег Саакян звернув увагу на те, що завжди половина парламенту була голодранцями, які ну точно живуть на одну зарплатню, а взуття й автівки їм дають їх родичі.

На думку експертів від попередників не особливо відрізняється й 9 парламентське скликання. При тому, нардепам не завадив і складний пандемічний рік.

“58 сімей фракції “Слуга народу”, тобто кожна 4 родина народного депутата, зробили дорогі покупки”, – зазначив голова ГО “Комітет виборців України” Олексій Кошель.

Що придбали?

Якщо підсумувати впродовж 2020 року нардепи розжились майном на понад 60 мільйонів гривень.

Наприклад, машина з’явилась у дружини народного депутата Богдана Яременка. Volvo вартістю понад 1 мільйон гривень.

А дружину Костянтина Касая порадували новеньким BMW за майже 3,8 мільйона гривень. Цікаво, трохи дешевший BMW придбали для жінки Павла Якименка – за майже 3 мільйони. А обраниця очільника бюджетного комітету Ради Юрія Арістова тепер має PORSCHE за 2,3 мільйона, у той час, коли сам він орендує Land Rover за понад 6 мільйонів.

До того ж 13 нардепів чесно вказали у деклараціях, що їздять на автівках родичів. Плюс депутати “Слуги Народу” повідомили – їхні родичі придбали 25 земельних ділянок та 12 квартир.

“До окремих депутатів є серйозні питання. Вони ще 2 роки тому жили як середньостатистичні українські громадяни та лише з приходом в парламент виникла підвищена увага до об’єктів нерухомості”, – розповів Кошель.

Вже згадувана схема

Існує вона стільки, скільки й сам парламент. Старожили досі не гребують нею. Так підсанкційний депутат “Опозиційної платформи – за життя” Тарас Козак систематично не вказував у декларації свою цивільну дружину, яка у 2020 році придбала шикарну квартиру у Москві за 13 мільйонів доларів.

Так про обраницю серця, яка має чимало елітного майна, забув й депутат від групи “Довіра” Сергій Шахов. До того ж на крутій автівці свого сина Toyota Highlander катається й депутат “Батьківщини” Михайло Волинець.

“Їм простіше задекларувати, що майно є у членів їхньої родини, бо все одно виникнуть питання у журналістів, якщо вони побачать на чому депутат приїжджає до Верховної Ради. Родини-вішалки, родини-прикриття, на яке оформлене майно народного депутата”,

– пояснив парламентський аналітик Руху ЧЕСНО Олександр Саліженко.

Світить лише штраф

Перевірки мають здійснюватися Національним агентством з питань запобігання корупції, але є кілька нюансів. Воно теоретично не може зобов’язати нардепа декларувати – той може просто сплатити штраф.

Але якщо порушник задекларував члена родини з майном – стає ще веселіше. Одразу згадується ситуація з мамою Олександра Дубінського, яка дуже любить швидкість. Найскладніший варіант перевірки – це переписати все на довірену особу чи її родину.

“Микола Тищенко, коли його питали про приватний будинок в Києві, сказав, що просто приїжджає туди в гості, йому ж не заборонено. Доведіть, що це саме його – це вже становить проблему, хоча він офіційно оформлений на рідню помічника”,

– розповів Саліженко. 

Звичайно, прибутки на придбання нерухомості можуть бути цілком законними у членів депутатських родин. Навіть самі нардепи можуть викладати у вишах або ж присвячувати вільний час науці. Однак, на жаль, в українському політикумі нерідкість і так званий “чорний кеш”.

Мовиться про ту ж всім відому зарплатню у конвертах – за правки, лобі або окремі голосування, а також за державний бюджет.

А для того, щоб “відбілити” такі статки у хід йде фантазія. До прикладу, купити рідкісну колекцію або зіграти в лотерею. Зараз не про радикального Олега Ляшка. Однак можна бути й більш завбачливим.

“Хтось закладав на майбутнє для себе можливості корупції – у вигляді декларування шалених статків в криптовалюті, а потім неможливості їх підтвердити – виявляється вони пропали, згоріли, їх собака з’їла”,

– сказав політолог Олег Саакян.

Однак найрозумніші відбілюють нечисті заробітки вже після завершення каденції, коли вийшли з-під уваги камер і експертів.