Згідно з Женевською конвенцією, тіла загиблих і військовополонених можуть бути обмінені лише після завершення війни. Проте в російсько-українській війні обміни розпочалися вже після перших 6 місяців боїв.
«Мені дзвонили росіяни і почали розповідати, що вони збираються ховати наших хлопців у певних місцях Росії, а я сказав, навіщо? Давайте просто обміняємося», – розповів одному з видань Олег Котенко, який на той час очолював пункти обміну.
Літом 2022 року Міжнародний комітет Червоного Хреста, офіси якого розташовані з обох сторін, зібрав представників двох держав, щоб обговорити питання повернення тіл загиблих. Обміни відбуваються на території РФ. Передові машини поліції очолюють колону. За нею рухається група судово-медичних експертів і фургон-рефрижератор з тілами десятків російських солдатів. Журналісти газети спостерігають за обміном, але не перетинають кордон РФ. За їхніми словами, весь процес займає менше години і хоча в цей час діє режим припинення вогню, відчувається напруження.
Спочатку прикордонну дорогу розміновують, щоб пропустити фургон. Після їхнього повернення, дорогу знову перекривають мінами. При цьому снайпери приховуються на деревах на краю полів, спостерігаючи за перебігом обміну.
На кордоні криміналісти з Міжнародного комітету Червоного Хреста проводять вибіркову перевірку тіл. Потім фургони з трупами потрапляють на територію Росії. Їх везуть українські рятувальники, співробітники Служби безпеки України та представники МКЧХ.
«Ми переходимо на їхній бік, бо не хочемо, щоб на нашій території була російська техніка. Це ризик, звичайно, але це менший ризик, ніж якби вони прийшли сюди», — сказав представник відділу у справах військовополонених Головного управління розвідки Міноборони України Віталій Матвієнко.
Зазначається, що кількість зареєстрованих зниклих безвісти українських солдатів сягає 24 тисяч осіб. Репатріація загиблих із територій, які зараз окуповані Росією, є частиною величезних зусиль українських державних органів, спрямованих на пошук та ідентифікацію військових. Загалом було повернуто 2495 тіл, повідомив генерал Дмитро Усов, керівник українського координаційного центру.