Нещодавні заяви Володимира Путіна про те, що він хоче переговорів вийшли йому боком. Тепер Китай вирішив взятись за цей процес, разом з Європою і її лідерами, хоч і просуває свої наративи.

Розпочалось все з того, що напередодні міжнародних дипломатичних зустрічей виникла велика напруга, пов’язана з протистоянням між Китаєм, Росією та Заходом у контексті війни в Україні. Експерти вбачають важливі сигнали в різних діях керівництва Китаю та його співробітництво з Росією, що можуть визначити подальший розвиток конфлікту.

«Реальні результати домовленостей можна буде побачити на початку червня, на саміті G7 та потім саміті миру щодо України у Швейцарії», — відзначає Харитонов.

Однак і інший експерт висловився з цього приводу.

«Мені здається головне досягнення Макрона у тому, що він зміг домовитися із Сі, що той буде стримувати РФ та надішле свого представника на Саміт миру. Тому що без присутності Китаю нам було би дуже важко залучити країни Глобального Півдня і працювати з африканцями. Нам було би важко працювати з Латинською Америкою та Центральною Азією, Південно-Східною Азією», — говорить Олександр Краєв.

Ймовірно, Китай спробує просувати свою мирну ініціативу для України, «мирний план», презентований у лютому 2023 року — 12 пунктів, які містять заклик про переговори між Україною та РФ здебільшого на умовах і в інтересах Кремля. Намагатиметься видозмінити українську формулу миру.

«Але головне — Китай працюватиме на нашому майданчику, в межах української стратегії. Це ще не остаточна перемога, але дуже і дуже позитивний крок в правильному напрямку», — додає експерт. «Залежно від того, яку позицію КНР озвучить на саміті миру, буде зрозуміло наскільки швидко завершиться війна в Україні. Якщо посланець КНР прибуває і каже, що підтримує ініціативи і розпочинає якийсь трек на виконанні хоча б частини з того, що буде на саміті миру, це означатиме, що переговорний процес реальний і він пішов без РФ», — резюмує Харитонов. Поки ж Китай намагається активно залучити РФ до перемовин.