У вівторок Німеччина поставила під сумнів здатність Угорщини головувати у Раді ЄС впродовж шести місяців починаючи з липня наступного року
Про це повідомляє Politico.
Планується, що Угорщина головуватиме в Раді ЄС в другій половині 2024 року, що дасть їй ключову роль у координації політичної роботи в спільноті. Ця перспектива занепокоїла деяких критиків Будапешта, які відзначають, що уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана стикається з численними звинуваченнями у відступі від демократії і загруз у постійній боротьбі з Брюсселем щодо верховенства права.
“У мене є сумніви щодо того, наскільки Угорщина зможе успішно головувати в Раді ЄС”, – заявила міністр Європи Німеччини Анна Лурманн журналістам у вівторок у Брюсселі, де зібралися на зустріч міністри різних урядів. Лурманн нагадала про ймовірні порушення Угорщиною верховенства права та хитку позицію щодо підтримки України в її війні проти Росії.
Тому Угорщину може бути поставлено під сумнів щодо здатності головувати у Євросоюзі, це може відбутися в європарламенті 31 травня.
Причиною є систематичні порушення європейських цінностей, які Будапешт здійснює. Європейський Союз залишається занепокоєним щодо порушень Угорщиною основних цінностей ЄС. Звіт Єврокомісії вказує, що Угорщина не робить прогресу у цьому напрямку. Ці слова були сказані віцепрезиденткою Єврокомісії Вірою Юровою.
Згідно з висловлюваннями представниці Єврокомісії, Угорщина не здійснила жодного кроку в напрямку виконання пропозицій комісії, які стосуються організації виборів, забезпечення рівних прав для громадян, які проживають за кордоном, а також незалежності офісу омбудсмена. Крім того, існує серйозна стурбованість щодо свободи слова. Ці питання стали причиною обговорення можливого позбавлення Угорщини права головувати в Раді Євросоюзу, як зазначено в статті.
Незалежність регулятора ЗМІ як і раніше викликає сумніви, прозорість державної реклами недостатня, а незалежність державних ЗМІ залишається спірною, – сказала Віра Юрова.
Єврокомісія все ще розглядає питання права на справедливий суд, а також зберігаються побоювання у сфері конфіденційності та захисту даних. Пізніше комісія представить власну оцінку рішень, запропонованих Угорщині для боротьби з корупцією.
Віцепрезидентка Єврокомісії наголосила, що Угорщина зобов’язана виконувати узгоджені рекомендації, щоб отримати кошти від Фонду відновлення та стійкості. Наразі ЄС заморозив кошти для Будапешту.
Відзначимо, сьогодні під час пленарного засідання у Брюсселі європарламентарі проголосують за резолюцію щодо здатності Угорщини головувати в ЄС у 2024 році через проблеми із верховенством права.
Головним аргументом, який підкріплює Європарламент, є те, що Угорщина, якщо стане головуючою країною у Раді ЄС, не зможе виступати як нейтральний посередник, оскільки в Будапешті не дотримуються європейські цінності.
Проте остаточне рішення залежить від інших інституцій ЄС. У відповідь на запитання журналістів, віцепрезидентка Віра Юрова зазначила, що питання про відстрочку головування Угорщини наразі не обговорюється в Єврокомісії.
Слід зазначити, що в Раді ЄС кожні 6 місяців змінюється країна-керівник. Коли країна очолює ЄС, їй доручається планувати засідання міністрів і підготовчих органів, а також представляти уряди ЄС, встановлюючи зв’язок з іншими інституціями ЄС та міжнародними організаціями.