Нещодавно стало відомо про звільнення Лиману в Донецькій області.

В оперативному відношенні місто важливе, бо контролює ключову дорогу, що перетинає річку Сіверський Донець. Саме за нею Росія намагається зміцнити свою оборону. Про це повідомили у розвідці Великої Британії.

Зазначається, що виведення військ агресорки Росії призвело до нової хвилі публічної критики російського військового керівництва з боку високопосадовців.

“Відхід Росії з Лимана також є серйозною політичною невдачею з огляду на те, що місто розташоване у Донецькій області. Це той регіон, який Росія нібито прагнула “звільнити” і намагається незаконно анексувати”, – наголошують британські розвідники. 

Щобільше – подальші втрати території, які Москва незаконно окупувала, ймовірно призведуть до посилення цієї громадської критики та посилення тиску на найвище командування. До слова, у розвідці Британії повідомили, що Лиман захищали неукомплектовані підрозділи Західного та Центрального військових округів Росії, а також контингентів добровільно мобілізованих резервістів.

“Сили, ймовірно, зазнали значних втрат, коли відійшли єдиною дорогою з міста, яка все ще була в руках росіян”, – йдеться у звіті. 

Британська розвідка вказує, що Лиман має важливе оперативне значення, тому що він розташований на ключовому перехресті на лівому березі Сіверського Дінця, по якому Росія намагалась встановити нову лінію фронту. У свою чергу, Інститут вивчення війни вважає, що поразка окупаційних військ у Лимані свідчить про те, що утримання позицій у Луганській області хвилює російського диктатора Володимира Путіна значно менше, ніж південь України.

Українські й російські джерела вказують на те, що російські війська продовжують зміцнювати оборону в Херсонській і Запорізькій областях, попри недавній обвал фронту у Харківській області, а тепер – і на півночі Донецької.

“Рішення не зміцнювати вразливі лінії фронту в районі Куп’янська й Лимана майже напевно було ухвалене Путіним, а не військовим командуванням. Це свідчить про те, що Путін набагато більше дбає про утримання стратегічних територій Херсонської й Запорізької областей, ніж про Луганську область”, – пишуть експерти ISW.

У зв’язку із критикою зі сторони військових блогерів, до яких після Лимана приєднався глава Чечні Рамзан Кадиров і власник ПВК Вагнера Євген Пригожин, та військовими поразками Путін може організувати кадрові перестановки в Міноборони РФ, припускає ISW. 

На важливості стратегічного значення Лиману наголошує й речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

“Лиман важливий, тому що це черговий крок до звільнення українського Донбасу, це можливість піти далі на Кремінну і Сєвєродонецьк. Це ще й психологічно дуже важливо. Як правильно вчора сказав президент, українські Збройні сили починають диктувати свою волю… Це важливо для зламу бойового духу противника”, – додав речник Східного угруповання військ.

За його словами, в районі Лимана в оточення потрапили близько 5-5,5 тисяч окупнатів. Водночас Череватий зазначив, що зараз важко назвати точну кількість росіян, які перебувають у “котлі”,  оскільки постійно ведуться бойові дії, які “відмінусовують” живу силу окупантів, також деякі групи росіян намагалися прорватися, але завдяки ЗСУ ці спроби були “не дуже вдалі”.

Речник Східного угруповання військ також додав, що окупанти задаються в полон, є багато вбитих та поранених серед росіян, але операція зі звільнення Лимана ще не завершена.