Протягом червня в соцмережах масово почали з'являтися історії "жертв" нових правил отримання субсидій, що вступили в силу з 1 травня, передає Корупція.Інфо

Журналісти вирішили дізнатися, які категорії нужденних українців, незважаючи на малі доходи, підпадають під введені обмеження, отримавши відмову в оформленні пільгових тарифів, і чи є можливість повернути втрачену "держзнижку".

Страждають сім'ї учасників АТО і жителі сіл

За інформацією ГО "Громадський аудит", із загального бюджету на субсидії 71 млрд грн. за січень-травень 2018 року держава перерахувала постачальникам ЖК-послуг у вигляді субсидій 47,62 млрд грн. і ще залишилась винною за спожиті послуги 11,04 млрд грн. Тому сумарно витрачено вже 58,66 млрд грн. і до кінця року залишається всього 12,34 млрд грн. – це фактично 17% від закладеного бюджету.

"Профільні міністерства не могли не розуміти, що закладених в бюджет грошей не вистачить, від них звучали цифри в 100-120 мільярдів гривень, але взяли 71, з яких ще потрібно було погасити борг за минулий рік в 25 мільярдів, – розповідає провідний аналітик ГО "Громадський аудит" Тарас Галайда. – у зв'язку з нестачею коштів у бюджеті, замість того, щоб вишукати резерви, можливо, переглянути фінансування інших державних програм, Уряд вирішив не обтяжувати і скоротити субсидіантів".

І варто відзначити, результатом нових правил отримання "держскидок" на оплату комунальних послуг вже стали сотні, а то й тисячі виключених зі списку сімей.

"Мій брат – учасник АТО. В кінці минулого року він отримав серйозну травму і попереду чекає тривалий реабілітаційний період, на що потрібні просто величезні гроші. У нього є дружина з двома дітьми. Тепер їй відмовляють в наданні субсидії, оскільки кілька років тому придбали автомобіль за 4 тисячі доларів – це були гроші з проданого будинку їх бабусі. Однак ніхто це до уваги не бере", – говорить мешканка Дарницького району Анастасія Володько.

За бортом залишаються і українці, які проживають в будинку, площею понад 200 кв.м., однак при цьому не враховується ні місце, ні умови проживання сім'ї.

"Моя подруга зараз повинна жити у великому старому будинку батьків в маленькому селі під Києвом, щоб доглянути і за будинком, і за батьками. Його площа сягає 210 квадратів. Мало того, що вони ледь зиму пережили, на тисячі гривень запасаючись дровами, так і зараз їй повідомили, що її сім'я залишиться без пільг на комуналку. Ситуація просто критична", – скаржиться мешканка Київської області Валентина Литовченко.

Сотні подібних історій можна побачити і в відповідних групах на сторінках соцмереж.

Безробітні та спадкоємці – позбавляються пільг

Відтепер відмовити в субсидії мають повне право, якщо в сім'ї є особи старше 18 років і вони не вчаться і, при цьому, ніде офіційно не працюють і не зареєстровані як безробітні.

"Тепер, щоб претендувати на субсидію, треба або стати на облік в центрі зайнятості, або офіційно працевлаштуватися. В іншому випадку органи соцзахисту будуть вважати, що такі особи отримують тіньові, тобто незадекларовані доходи, і будуть нараховувати їм автоматично три умовних прожиткові мінімуми. В результаті людина залишається поза списком субсидіантів", – говорить кандидат юридичних наук, експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.

До категорій, які автоматично позбавляються пільг на комуналку, також входять особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, квартиру, будинок або транспортний засіб.

Зі скаргами – в управління соцзахисту

Однак шанс повернути субсидію у громадян ще є – для цього потрібно звернутися до місцевого управління соцзахисту.

Популярне: "Петре Олексійовичу, а де ви лежите на цьому фото?": Відомий журналіст висміяв Порошенка у Мережі

"При районних управліннях праці та соціального захисту населення є спеціальні комісії, які повинні розглядати окремі випадки. Люди, які не мають фінансової можливості оплачувати житлово-комунальні послуги і, з тієї чи іншої причини були викреслені зі списку субсидіантів, можуть звертатися туди. Комісія в індивідуальному порядку повинна розглянути кожну заяву, а інспектор оцінити рівень і умови проживання сім'ї", – зазначає кандидат юридичних наук, експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.

Однак, як довго буде розглядатися заява, сказати точно не можна – все залежить від завантаженості відповідних комісій. Але, в результаті позитивного рішення, суми, нараховані за поточні місяці, будуть перераховані.