“Антиахметівський” законопроєкт під №5600, який так називають через підвищення податків для бізнесу олігархів, на шляху проходження від початкової версії Міністерства фінансів і до другого читання в парламенті “розгубив” потенційних 20 млрд грн відрахувань до бюджету.

Як повідомляється у матеріалі Bihus.info, з документа вилучено практично всі норми, які стосувалися рудного бізнесу Ріната Ахметова, Вадима Новинського, Костянтина Жеваго та Ігоря Коломойського,

Найбільші зміни на користь олігархів зазнали пункти щодо підвищення ренти на залізну руду. Нині в Україні рента нараховується на собівартість видобутої тонни руди та становить у середньому близько $3 з тонни. Мінфін пропонував змінити цей принцип і оподатковувати суму ринкової вартості руди, використовуючи “плаваючий” відсоток. За нинішньої ціни на руду це могло б принести до бюджету до 12 млрд грн додаткових надходжень.

Але вже до першого читання цей варіант був урізаний на третину, а під час підготовки проєкту до голосування загалом у законопроєкті з’явилася формула, яка пропонує оподатковувати не чисту ринкову вартість руди, а віднімати від неї ціну логістики по Україні та вартість дороги до порту Гуанчжоу, Китай. За такої формули і за нинішніх цін на руду видобувні компанії платитимуть рентних платежів навіть менше, ніж вони платять сьогодні, підрахували в Bihus.info.

Із законопроєкту на різних етапах усунули й інші норми, які спочатку пропонував Мінфін. Зокрема, екологічний податок для гірничої промисловості (найбільші компанії – у Ріната Ахметова та Костянтина Жеваго), який у першій версії пропонувалося підняти з 49 копійок до 1,50 грн за тонну, в результаті пропонується підвищити лише до 54 копійки.

Також до парламенту не дійшла норма про відміну пільги на земельний податок для ГЗК. Нині гірничодобувні підприємства сплачують лише 25% земельного податку, а не 100%. Мінфін пропонував скасувати цю пільгу, але вносити до Ради законопроєкт із цією пропозицією Кабмін не став. Під час скасування пільги бюджет міг отримати 4-5 млрд грн додаткових надходжень, упевнені у виданні.

Крім того, податковий комітет також відмовився встановлювати акциз на виробництво зеленої електроенергії у розмірі 3,2%. Найбільшим власником “зелених станцій” в Україні є Рінат Ахметов. Мінфін планував додатково отримати із цього джерела близько 1,5 млрд грн до бюджету.

Єдина “антиолігархічна норма”, яка збереглася у первісному вигляді – екоподаток на викиди СО2, який становить 10 грн за тонну викидів і який планують підняти до 30 грн. Завдяки нормі до бюджету має додатково надійти понад 2 млрд грн.

В цьому контексті варто нагадати, про сьогоднішнє засідання РНБО, на якому, якщо вірити інсайдам, Ахметову таки трохи зв’яжуть руки.

За даними джерела видання Українська Правда, однією з пріоритетних тем порядку денного буде енергетика. Враховуючи, шантаж Ахметова, то на засіданні може йти мова і про нього.

Як повідомлялось раніше, компанія Ріната Ахметова готується придбати близько 5 обленерго. Купівля цих компаній допоможе олігархові стати монополістом на ринку електроенергії в Україні.

“Сьогодні у власності Ахметова 7 обленерго, більша частина з них – найбільші в Україні. Завдяки цьому під його контролем розподіляється 42% електрики країни. Водночас з купівлею ще 5 обленерго, що є в найближчих планах, в олігарха буде 70% ринку розподілу електрики. Отже, частка не придбаних Ахметовим обленерго країни становитиме лише до 30%”, – розповіла в ефірі 24 каналу юристка та засновниця “Ліги антитрасту” Агія Загребельська.

Для України це загрожує монополізацією нового ринку електроенергії, від якого українці чекають, навпаки, демонополізації. Крім того, життєдіяльність цілої країни буде залежати від однієї людини.