У президента назвали «абсолютно нейтральною» заяву Конституційного суду про «недопустимі» дії президента. Судді КС ухвалили заяву через відсторонення Тупицького. Зеленського не згадали, але його указ назвали «неприпустимим».
Про це заявив представник президента Федір Веніславський в коментарі «Радіо Свобода».
“За великим рахунком нічого екстраординарного під час зборів суддів Конституційного суду не відбулося. Збори суддів Конституційного суду як органу суддівського самоврядування розглядають ті питання, які не можуть розглядати на інших засіданнях. Тобто давати юридичну оцінку на предмет відповідності Конституції указу президента України про відсторонення пана Тупицького від посади судді КСУ на зборах суддів узагалі не можна було”, — сказав Веніславський.
За його словами, в КСУ ухвалили після тривалого обговорення абсолютно нейтральну заяву, яка закликає всі органи державної влади поважати незалежність Конституційного суду тощо.
“Ця заява не має жодного юридичного значення. Ніяких юридичних оцінок указу президента (про відсторонення пана Тупицького від посади судді КСУ — ред.) судді не робили. Від заяви не може бути жодних наслідків. І фактично у ній просто цитують норми Конституції щодо поділу влади, незалежності КСУ, взаємодії органів влади”, — розповів Веніславський.
Він зазначив, що Тупицький є суддею Конституційного суду України, тимчасово відстороненим від виконання своїх обов’язків. Він не має права брати участь у будь-яких засіданнях КСУ, де відбуваються голосування, на яких ухвалюються будь-які рішення.
“Статусу судді Тупицького ніхто не позбавляв. Повноваження його ніхто не припиняв. Його ніхто не звільняв. На чому наголосили судді КСУ в тій заяві. Стосовно цього є чітко визначена процедура, передбачена 149 статтею Конституції України. В цьому випадку йдеться лише про тимчасове відсторонення від виконання повноважень, відповідно до Кримінального процесуального кодексу. Це все пов’язано з кримінальним провадженням щодо Тупицького”, — сказав Веніславський.
Він зауважив, що зважаючи на суттєвий статус судді Конституційного суду, тим більше його голови, і з огляду на ті злочини, у вчиненні яких підозрюється Тупицький, його необхідно було відсторонити, щоб він не використовував свій статус для втручання у досудове розслідування і не міг перешкоджати цьому розслідуванню.
“Відсторонення Олександра Тупицького не є блокуванням роботи Конституційного суду України, адже указ президента Зеленського стосується лише одного судді КС. Без пана Тупицького на цей момент є 14 суддів КС, і вони можуть розглядати будь-які питання і ухвалювати будь-які рішення. За відсутності голови суду його повноваження виконує перший заступник. А якщо буде відсутній заступник голови КСУ з якихось поважних причин, повноваження головуючого перейдуть до найстаршого за віком судді. Тому Конституційний суд працює у звичному режимі, ніяких підстав говорити про нібито блокування КС наразі немає”, — пояснив представник Глави держави у КСУ.