Впевнена перемога України у війні проти Росії дозволить стримати Китай від потенційної агресії.

Про це заявила віце-прем’єр Канади Христя Фріланд, зазначила вона на брифінгу.

“Найсильніший сигнал стримування, який ми можемо послати Китаю – це впевнена перемога України (у війні проти Росії – ред.)”, – заявила вона.

При цьому Фріланд підкреслила, що поразка Росії покаже всім диктаторам світу, що “демократія готова захищатися і зрештою здатна перемогти”.

Раніше президент Чехії говорив, що Китаю не можна довіряти посередництво у встановленні миру між Росією та Україною, оскільки Пекіну вигідне затягування війни.

При цьому він вважає, що Захід входить в епоху стратегічного суперництва між демократією, з одного боку, та авторитарними правителями, з іншого.

Нещодавно колишній Держсекретар США Генрі Кіссінджер повідомив, що до кінця 2023 року можливі “реальні переговори” України та Росії за участю Китаю. Насправді до цієї інформації варто ставатись з обережністю.

Невідомо, чи Генрі Кіссінджер консультувався з офіційними представниками Китаю, перш ніж робити подібні заяви. Про це розповів Олег Рибачук – голова аналітично-адвокаційної організації “Центр спільних дій”.

Ще не свідчення формування діалогу.

Днями колишній державний секретар США Генрі Кіссінджер в інтерв’ю CBS News сказав, що до кінця року між Україною і Росією можна провести “реальні переговори”. За його словами, це стане можливо за посередництва Китаю.

Це йому (Кіссінджеру) притаманно. Це такі постаті, які особливо не консультуються перед тим, як робити якісь гучні заяви. Це його стиль. Він любить робити такі епатажні заяви. Але Китай – це його “перша дипломна робота” в геополітиці. Там він має свою вагу,– зазначив Олег Рибачук.

На його думку, Генрі Кіссінджер зараз немає офіційних контактів в Китаї. До того ж у Сполучених Штатах є традиція могутніх аналітичних центрів, що використовують колишніх високопосадовців, які спеціалізуються на політиці. Зокрема, багато фокусуються на Китаї.

Рибачук зауважив, що в США політика виробляється в тому числі на недержавних аналітичних інституціях.

“Зараз Кіссінджер зробив цей крок і, очевидно, що в цьому є політичні інтереси, адже починаються уже президентська кампанія. Певні американські політики можуть цю тему підхопити. Наскільки там залучені консультації з Китаєм – не можна сказати напевне”, – підкреслив Рибачук.

Тобто Генрі Кіссінджер може робити подібні заяви, не особливо опікуючись їхньою обґрунтованістю. Тому не можна стверджувати, що це свідчить про формування діалогу високого рівня. Крім того, проблемою таких заяв є відсутність розуміння, що саме мається на увазі під тезами про “досягнення миру”.

Вигода від посередництва Китаю.

Держсекретар США Ентоні Блінкен та посол США в Китаї Ніколас Бернс запевнили, що Вашингтон готовий вести переговори з Китаєм на високому рівні заради пошуку миру в Україні.

Пекін реально має позицію, яка дуже відповідає інтересам і України, і США. Зокрема, виступає проти застосування ядерної зброї. Він про це говорить відверто на кожній зустрічі. В цьому і є основна додана вартість втручання Китаю,– припустив Рибачук.

Позиція Китаю полягає в тому, що немає жодних причин та приводів для того, щоб намагатися використати ядерну зброю. Це стосується як повернення Криму, так і інших варіантів, за яких Кремль “обіцяв” почати ядерну війну.

Серед іншого, для Сполучених Штатів важливо бачити справді нейтралітет Пекіну. Дипломатія США намагається унеможливити стратегічне партнерство “без обмежень” між Китаєм та Росією. Про це, зрештою, говорить і президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден. Так – конкуренції й торгівлі, але категоричне ні – можливості військової конфронтації.