Росія використовує продовольство як зброю та поставила під загрозу глобальне постачання харчів.
Високопоставлений представник Європейського Союзу закликав Росію відновити угоду, що дозволяє безпечно експортувати зерно з України через порти Чорного моря.
Як повідомляє Reuters, виконавчий віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що російські обмеження на транспортування українського зерна через Чорне море створюють проблеми не тільки для Києва, але і для багатьох країн, що розвиваються.
«Росія використовує зерно як зброю… ми підтримуємо всі зусилля Організації Об’єднаних націй та Туреччини щодо Чорноморської зернової ініціативи», — заявив він журналістам, додавши, що блок надає Україні альтернативні торгові маршрути, які називають маршрутами солідарності, для зерна та іншого експорту.
Домбровскіс зазначив, що близько 45 мільйонів тонн зерна, насіння олійних культур та супутніх товарів було експортовано альтернативними маршрутами через Польщу та Румунію, що стало важливим рятувальним колом для України.
В той же час, Російський диктатор Володимир Путін зрозумів, що будь-які «інциденти» в Чорному морі обійдуться йому дуже дорого, і тому шанси на нормальну роботу «зернового коридору», запущеного без участі Москви, є. Таку думку на стрімі озвучив радник голови Офісу президента Михайло Подоляком.
«На мій погляд, Росія починає усвідомлювати що Чорноморська акваторія – це не море внутрішній юрисдикції. І що буде дуже боляче. І президент України сказав же дуже чітко: будете завдавати ударів, будемо тоді знищувати флот, і до кінця війни у вас Чорноморського флоту з елементами Тихоокеанського Північного і Балтійського флотів не буде», – зазначив Подоляк.
Радник нагадав, що Україна вже готується до того, щоб задіяти морські шляхи для експорту зерна.
«Що стосується власне зернової угоди, безумовно, ми намагаємося вирішити два завдання. Перша – сухопутні коридори. Вони не дозволяють в такому обсязі вивозити зерно (18 млн тонн було вивезено протягом роботи цього зернового коридору). [Друге] – зараз ми обговорюємо можливість, готуємо судно, яке буде намагатися пройти по коридору в рамках нашого відповідного досі юридичного-домовленості з ООН і з Турецькою Республікою. Спробуємо задіяти навіть водний коридор», – сказав Подоляк.
Також відомо, що Зерновий коридор з українських портів можливий без Росії, вважає керівник проекту в Інституті Чорноморських стратегічних досліджень, керівник Моніторингової групи по санкціях та свободі судноплавства, головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко.
Судно-контейнеровоз «JOSEPH SCHULTE», яке йде під прапором Гонконгу, вирушило з порту Одеси тимчасовим коридором сьогодні вранці.
«Станом на зараз контейнеровоз JOSEPH SCHULTE (ІМО 9605243) перебуває в територіальному морі Румунії. Лінія треку судна дозволяє зробити висновок, що він йшов новим коридором і лише двічі на коротких відрізках маршруту виходив за межі територіального моря України», — написав він у Facebook, додавши, що це доводить можливість використання «зернового коридору» без участі Росії.
Клименко припустив, що вмовити судновласника дати добро на цей рейс було дуже нелегко і що скоріш за все, екіпаж на контейнеровозі JOSEPH SCHULTE є українським, оскільки жодні моряки в світі не пішли б на такий ризик, особливо після нічної атаки ворога на дунайські порти.
«Окремий величезний «політичний привіт» тим нашим друзям, партнерам і союзникам (за всієї поваги за їхню допомогу Україні), які досі мають ірраціональний екзистенційний страх перед Росією і не підтримували (саме так кажуть наші іноземні інсайдери) навіть можливість того, що продемонстровано сьогодні», — зазначив Клименко.
Експерт пояснив, що фіолетова лінія на зображенні — межа 12-мильної зони (того, що називають «територіальні води»).