Наші захисники продовжують звільняти українські землі від загарбників. Втім у 2023 році хід війни багато у чому залежатиме від того, хто швидше почне наступальні дії.
Про це в одному з інтерв’ю розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. За його словами, говорячи про ситуацію на фронті, варто розглядати 2 стадії – поточну та у перспективі.
Перша стадія – оперативна, тобто та, яка склалася на полі бою станом на сьогодні.
Отож, зараз тривають активні бої на Донецькому та Луганському напрямках. Попри припущення багатьох аналітиків, погодні умови не спричинили паузу у бойових діях.
“Погода у перший місяць зими не стала фактором, який обмежує можливості для ведення боїв. Думаю, у майбутньому це також впливатиме не надто сильно. Або ж паузи у боях будуть незначними”, – сказав військовий оглядач.
Одне з основних завдань, яке стоїть перед українськими захисниками, полягає у тому, аби стримувати атаки противника на Донецькому напрямку. ЗСУ чудово з цим справляються. За словами Мусієнка, ситуацію на Донецькому напрямку вдалося стабілізувати, оскільки у попередні тижні вона була дещо складнішою для України.
Водночас українські військові ведуть контрнаступальні дії у районі міста Кремінна на Луганщині. Там тривають активні бойові дії. А ворог підтягує туди мобілізованих, аби захищатися,
– додав експерт.
До всього, на оперативному рівні перед ЗСУ стоять 2 основних завдання:
Забезпечити захист Бахмута і за можливості перейти там до локальних контратак.
Звільнити Кремінну, що відкриє можливості та шляхи для просування до Сєвєродонецька та далі на південь.
Мусієнко зауважив, що росіяни чудово розуміють важливість цього плацдарму, тому перекидають на Схід України підкріплення та активно чинять спротив.
Друга стадія, у якій варто розглядати майбутні події на полі бою, – середньострокова. У цьому плані, за словами керівника Центру військово-правових досліджень, є певна конкуренція щодо того, хто швидше зможе почати контрнаступальні дії на тому чи іншому напрямку.
Це змагання за ініціативу. Зараз у нас йде суперництво з Росією за те, хто перший зможе почати наступ за допомогою своїх ударних угруповань: чи це зробить ворог навесні, чи це зробимо ми, – наголосив Мусієнко.
Він додав, що у випадку, якщо першою у контрнаступ піде Україна, то противник буде вимушений захищатися і розтягнути свої сили. А росіяни дуже не люблять, коли ЗСУ ставлять перед ними таке завдання.
Водночас відбувається також змагання у плані ресурсної бази. Як зазначив експерт, Київ активно працює з міжнародними партнерами над тим, аби закрити запити, які є в української армії.
У цьому сенсі вдалим є візит президента України Володимира Зеленського до США. Також зараз є й інші запевнення від наших партнерів у тому, що вони продовжуватимуть підтримувати Україну,
– сказав військовий оглядач.
Він додав, що ворог також активно намагається поповнити свої військові ресурси. Для цього Москва почала активніше співпрацювати з Китаєм, Іраном та Північною Кореєю.
“Попри те, що Росія може мобілізувати людей, їх треба чимось озброїти. У цьому плані що б там не казали росіяни, але проблеми у них є”, – зазначив Мусієнко.
Керівник Центру військово-правових досліджень також наголосив, що той, хто перехопить ініціативу та першим почне вдалі контрнаступальні дії, надалі буде диктувати всі умови у цій війні.
Але навіть якщо складеться так, що Росія спробує наступати, цей сценарій теж прораховується і розглядається. Ми будемо готові до того, аби відбити атаки противника, знесилити його і перейти в локальні контратаки, які потім переростуть в оперативний та стратегічний простір.
Він зауважив, що Україна вже має такий досвід. Мусієнко додав, що розвиток ситуації на полі бою також залежатиме від того, як швидко Україна отримає далекобійне озброєння на кшталт систем ATACMS, танки, бронетехніку та підсилення артилерії.