Країни Балтії та Польща блокують ухвалення нового пакета санкцій Європейського Союзу, оскільки деякі країни запропонували пом’якшити їх під приводом забезпечення експорту продовольства.

Про це сказав у парламенті міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, пише Delfi.

“Спочатку це був список із 1500 осіб і компаній, зараз він трохи звузився. Ці пропозиції звільнили би приватні кошти, якби держави виявили зв’язок цих коштів із продовольчою безпекою. Важко сказати, як приватні кошти олігархів пов’язані з продовольчою безпекою – ми порушували це питання. Ми розуміємо і занепокоєння партнерів у Європі в деяких конкретних випадках”, – сказав Ландсбергіс.

Однак, за його словами, у таких випадках ситуацію можна вирішувати за допомогою пояснень Єврокомісії.

“Якби зробили такого розміру політичну діру, яку схвалили б усі країни ЄС, я думаю, це використовували б не тільки для вирішення всіх питань, а й для значного обходу санкцій. Ця дискусія триває. Литва і Польща зупинили ухвалення пакета. Можливо, дискусію перенесуть на Європейську раду”, – сказав міністр.

За словами Ландсбергіса, Литва і Польща зупинили ухвалення дев’ятого пакета, цю позицію підтримують й інші країни Балтії.

Прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте, зі свого боку, заявила, що Росія намагається використати наратив про те, що санкції ЄС зупиняють сільськогосподарське виробництво в країнах третього світу.

“У світі існує наратив, який просувається Росією, що санкції Євросоюзу якось відповідальні за зростання цін на харчі, особливо в країнах третього світу, хоча всім чудово відомо, що жодне сільськогосподарське виробництво не під санкціями і це ніяк не пов’язано. Деякі олігархи і компанії, пов’язані з бізнесом добрив, потрапили під санкції”, – пояснила вона журналістам у Сеймі.

Глава литовського уряду зазначила, що близько 10 країн пропонують пом’якшити санкції, але не назвала, які саме.

Нагадаємо, посли країни ЄС в Брюсселі в середу не змогли затвердити дев’ятий пакет санкцій проти Росії через її широкомасштабне вторгнення в Україну. Про це італійському виданню Il Sole 24 Ore повідомило дипломатичне джерело в ЄС

До санкційного списку пропонують додати близько 200 фізичних осіб та компаній, серед яких військові, представники оборонпрому, члени Держдуми і Ради Федерації, міністри, губернатори й політики.

Єврокомісія пропонує санкції проти ще трьох російських банків та додаткові експортні обмеження для товарів подвійного призначення, а також підготувала заходи для ускладнення Росії доступу до безпілотників.

Тож зазначимо: За даними Il Sole 24 Ore, серед невирішених питань санкцій залишилася зокрема продовольча безпека, через що санкційний пакет не буде включений до висновків саміту Європейського Союзу, який відбудеться в четвер.

“Деякі країни-члени, зокрема Італія, вважають, що нам потрібно зробити деякі винятки для імпорту добрив із Росії саме для того, щоб уникнути кризи постачання в країнах третього світу”, – пояснив співрозмовник видання.

Водночас він висловив упевненість, що “затвердження (дев’ятого пакета санкцій проти Росії) послами відбудеться до кінця тижня”.

Нагадаємо, 7 грудня Єврокомісія оголосила про дев’ятий пакет санкцій проти Росії за розв’язану нею війну, який пропонує затвердити країнам-членам.

Пізніше стало відомо, що Угорщина виступила проти запланованого нового пакета антиросійських санкцій.