Незабаром у Вільнюсі пройде саміт НАТО на який запросили і Україну. Втім, Київ вважатиме успішним саміт, якщо Альянс зробить рішучий крок до визначення чіткого алгоритму вступу України.
Про це заявив заступник міністра закордонних справ Євген Перебийніс на конференції “Україна та НАТО напередодні вільнюського саміту”.
Заступник глави МЗС зауважив, що було би великим розчаруванням, якби вільнюський саміт 2023 року за рівнем розчарування повторив бухарестський саміт 2008 року.
“Вільнюський саміт можна буде вважати успішним, якщо союзники зроблять рішучий крок від розмитих формулювань про те, що Україна стане членом НАТО, до чіткого алгоритму, який покаже, як і коли це станеться”, – сказав Перебийніс.
Усвідомлення того, що вступ України до НАТО незворотній, може стати фактором деескалації, вважає Перебийніс, оскільки зрештою Росія втратить формальний привід для війни.
“Де-факто Україна вже є членом НАТО і ефективно боронить східний фланг. Щоби остаточно визнати цю реальність, треба відмовитися від тих міфів, які Росія роками поширювала серед членів НАТО, пояснюючи там, що членство України в НАТО – це найчорніша з червоних ліній. Це дозволить подолати російський шантаж”, – зауважив Перебийніс.
Він висловив переконання, що прийняття факту вступу України в НАТО станеться так швидко, як і ставалося раніше з Болгарією, країнами Балтії чи Фінляндією.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба нещодавно запевнив, що саміт НАТО зробить крок до членства України, це питання вже вирішене.
Як відомо, на липневому саміті НАТО у Вільнюсі Україна прагне домогтись чітких формулювань щодо перспективи отримання членства в Північноатлантичному альянсі.
Президент Володимир Зеленський розуміє неможливість вступу України до НАТО під час війни, проте не бачить сенсу брати участь у саміті НАТО у Вільнюсі, якщо за підсумками Україна не отримає конкретних сигналів щодо того, коли вона може приєднатися до Альянсу.
Додамо, Єнс Столтенберг сказав, що рішення, які будуть прийняті на саміті НАТО у Вільнюсі наблизять Україну до Альянсу, адже її місце у цьому військово-політичному блоці.
Про це заявив генеральний секретар НАТО на спільній пресконференції з президентом Литви Гітанасом Науседою.
“На Вільнюському саміті ми домовимося про багаторічний пакет допомоги, і покращимо наші політичні зв’язки. Рішення, які ми приймемо, наблизять Україну до нашого альянсу, адже місце України — в НАТО”, — сказав Єнс Столтенберг.
За словами генсека НАТО, на саміті також будуть розглянуті “нові регіональні плани”.
“Наші засоби стримування є сильними, щоб забезпечити безпеку наших людей у більш небезпечному світі. І саміт зробить подальші кроки з новими регіональними планами. І навчання сил, і можливості розраховані на ці плани. Наразі понад 300 тисяч військовослужбовців знаходяться у підвищеній готовності за підтримки значного повітряного та морського потенціалу”, — сказав Столтенберг.
Він додав, що країни-члени Альянсу узгодили ротаційну модель протиповітряної та протиракетної оборони
“Ми також узгодили нову ротаційну модель протиповітряної та протиракетної оборони. Для того, щоб забезпечити швидкий перехід від повітряного контролю до протиповітряної оборони. Вступ Фінляндії, а незабаром і Швеції до НАТО значно посилює безпеку в регіоні Балтійського моря”, — підкреслив Єнс Столтенберг.
Нагадаємо, 30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції.