У 2019 році близько 5-6 млн українських сімей зможуть отримати "премію" від держави за економію по комуналці. Торкнеться це нововведення тих, хто оформить субсидію після січня наступного року. Повноцінно новий механізм запрацює з жовтня, тоді економна сім'я зможе отримувати 4 тис. грн за сезон.

Скільки зможуть заробити українці на монетизації.

Субсидії – одна з наймасштабніших програм уряду. Тільки в наступному році на неї витратять 55 млрд грн. Впроваджувати монетизацію будуть покроково. Першими стануть ті сім'ї, які подадуть заяви після 1 січня 2019-го. Вони в такому випадку, крім декларації і заяви, повинні будуть оформити рахунок у державному банку. Саме туди і буде приходити "знижка" і звідти будуть отримувати гроші постачальники комунальних послуг.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

В кінці сезону зекономлені на субсидії гроші обіцяють "розблокувати", тобто сім'я зможе їх зняти і витратити на свій розсуд. Принцип надання "комунальної знижки" такий: гроші надсилають на соціальний норматив споживання комуналки. Якщо витратити менше нормативу, зекономлені кошти залишаться на рахунку. До монетизації левову частину цих коштів повертали в бюджет, а після монетизації – віддадуть субсидіантам.
  
В середньому на рахунках українців, з досвіду минулих років, залишалося близько 1,2-1,5 тис. на сім'ю. При цьому одна сім'я могла зекономити 5 тис. грн, а інша – 2 грн. Одна з переваг монетизації – в українців з'явиться стимул витрачати менше. І на такий економії можна буде заробляти.

Для прикладу підрахували, скільки змогла б заробити на субсидії сім'я з трьох осіб в столичній квартирі 70 кв.м з офіційним доходом в 10 тис. грн, якби монетизація повноцінно діяла весь поточний опалювальний сезон. У розрахунках враховувалося можливе подорожчання тепла і гарячої води (зростання може скласти близько 20%).

Так, строго по нормативам платіжка за комуналку (без вивезення сміття та утримання будинку) повинна становити 2,4 тис. грн. При цьому більше тисячі гривень покриє субсидія, а обов'язковий платіж складе 1,4 тис. грн. Якщо така сім'я живе в утепленому будинку, економить воду і електроенергію, споживання, як підрахували в Держагентстві енергоефективності, може бути приблизно на 30% менше. В результаті замість 2,4 тис. сім'я буде витрачати всього 1,7 тис. Щомісячна економія на субсидії буде досягати більше 700 грн, а за опалювальний сезон збереться 4,2 тис. грн.

Тобто якщо ефективно використовувати комунальні послуги, за сезон можна заробити відчутну суму. Причому чим вище економія, тим більше грошей можна отримати.

Коли чекати монетизацію

У законі "Про житлово-комунальні послуги" сказано, що монетизація повинна стартувати з 1 січня 2019-го. У Міністерстві соціальної політики планують починаючи з цього дня оформляти "комунальні знижки" на особистий рахунок. Ті, хто оформив субсидію в 2018-м, продовжить отримувати допомогу за чинною схемою. До старту наступного опалювального сезону 2019/2020 монетизація субсидій в Україні повноцінно запрацює.

"Монетизацію субсидій проведемо в кілька етапів. Починаємо 1 січня. Це дуже серйозний процес, який буде проходити вперше. Частини, а це 1 млн 300 тис. домогосподарств, ми вже виплачуємо зекономлені кошти. В середньому вийшло по 600-700 гривень кожному господарству. Наступний етап – переказ всіх грошей на особові рахунки. Саме туди будемо направляти доплату держави за оплату житлово-комунальних послуг, а вже звідти кошти повинні потрапляти теплопостачальним підприємствам і іншим постачальникам комунальних послуг", – заявив на засіданні уряду прем'єр Володимир Гройсман.

Навіщо потрібна монетизація:

Дозволяє змінювати постачальника. На даний момент субсидії отримують одразу комунальні підприємства. В результаті пільговики "прив'язані" до конкретного постачальника. Наприклад, після запуску ринку електроенергії (заплановано на літо наступного року), українці зможуть змінювати постачальників. Багато підприємств, враховуючи схему надання знижок, затримки в їх виплаті, необхідності "зв'язуватися" з державним фінансуванням, просто не зацікавлені виходити на цей ринок. Якщо сім'ї отримуватимуть гроші на банківський рахунок, постачальник не буде відчувати різницю між звичайним споживачем і субсидіантом.

Стимулює до економії. Україна залишається однією з найбільш енерговитратних країн Європи. Левова частина тепла, яке споживає населення, йде на опалення вулиць. Частина Гкал "зникає" в трубах по дорозі в будинку, ще 30-40% "втрачається" через утеплених стін, даху та підвалу в будинках.

Дозволяє українцям "заробляти". Українці завдяки новій системі отримають можливість заробляти на економії. Для малозабезпечених сімей, пенсіонері