Німеччина підтримує Україну з початку повномасштабного вторгнення Росії. Вона постачає Україні озброєння в боротьбі проти Росії; по суті, вона знаходиться зараз на третьому місці за загальним обсягом наданої Україні військової допомоги загалом та на першому місці – серед країн Європи.

Однак, попри численні прохання українського уряду, Німеччина досі не передала Україні те, чого дуже потребує українська армія – основні бойові танки і бойові машини піхоти.

Про це пише «Слово і діло».

Україна вже давно просить Німеччину передати на користь ЗСУ основні бойові танки Leopard 2 та бойові машини піхоти Marder хоча б перших версій.

Більш того, компанія-виробник німецьких БМП вже знаходиться на «низькому старті» напередодні великого замовлення на бронемашини. У Rheinmetall навіть почали ремонт перших кількох десятків БМП – правда, схоже, вони підуть в інші країни в рамках німецької програми кругових постачань.

Однак Німеччина постійно вигадує все нові причини для відмови Україні у постачанні важкої техніки. При цьому у відповідь на наростаючий тиск з боку України та країн-партнерів Берлін взагалі почав робити заяви про те, що зброї у Бундесверу нібито не залишилося.

Втім, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Леонов вважає, що ці заяви цілком можуть бути правдою.

«За часів попередніх канцлерів, Ангели Меркель, Шредера, Німеччина постійно роззброювалася. Зараз у них дійсно є серйозні проблеми з озброєнням у бундесверу. Танки, «Леопарди», які Україна просила – німці до цього моменту не можуть їх забезпечити іншим країнам, членам Альянсу, які передавали Україні стару радянську техніку в рамках кругових поставок. Фактично, Німеччина виявилася не готова не просто до військової активності – вони виявилися взагалі не готові» – зазначив він.

Експерти вважають, що Шольц буде тягнути з постачаннями необхідної зброї до упору, оскільки він – вірний послідовник політики Ангели Меркель, яка завела країну в газову залежність від росії та яка, як виявилося, взагалі не шкодує про свої дії на посаді канцлера.

В Україні з усім цим впевнені, що рано чи пізно Німеччина змушена буде піти на постачання Україні бойових танків. Президент Володимир Зеленський припускає, що Німеччині потрібно подолати «психологічний паркан».

У самій Німеччині думки з приводу підтримки України неоднозначні. Так, вже не один раз депутати Бундестагу, німецького парламенту, вимагали від Шольца і його уряду наростити та прискорити постачання танків Україні. Однак канцлер і його міністри не тільки ігнорували вимоги депутатів, але ще і заважали ЗСУ отримувати німецьку зброю з інших країн – так, Німеччина заблокувала поставки танків Leopard 2 з Іспанії.

22 вересня в Німеччині знову відклали голосування за негайну передачу танків Leopard ЗСУ. Таке рішення було прийнято на пленарному засіданні бундестагу. При цьому вказується, що Шольц був на волосині від того, щоб зазнати поразки – оскільки прийняття рішення Бундестагом про постачання танків означало б фактичний вотум недовіри його політиці.

Уряд Шольца тим часом пропонує пояснення своєї дивної політики. У Берліні називають три причини: якщо переформулювати їх простими словами, то вони звучать як «історична травма німецького народу», «німецька зброя не повинна стріляти по росіянам» та «вирішуйте все за столом переговорів».

Тезу про «історичну травму» розвінчують німецькі ж ЗМІ: в публікаціях все частіше йдеться про те, що під час Другої світової війни Німеччина воювала не окремо з Росією та окремо з Україною, а з цілим конгломератом народів в рамках колишнього СРСР. І вже якщо Україна стала жертвою агресії – історичний обов’язок Німеччини якраз всіляко їй допомогти.

Третій аргумент німецької сторони у світлі подій під Києвом, терору в Ізюмі та інших численних воєнних злочинів росії в Україні й зовсім вже не актуальний.

Останнім часом активно педалюється ще один аргумент – мовляв, постачання танків спровокують путіна на неадекватні вчинки. Зокрема, цю тезу просуває генеральний секретар правлячої Соціал-демократичної партії Кевін Кюнерт.