Українська армія продовжує отримувати новітні озброєння від союзників. Зокрема, Британія надала нашій країні крилаті ракети Storm Shadow, радіус дії яких втричі перевищує можливості ракет до HIMARS, а точність ураження цілі наближається до 100%. Проте на тимчасово окупованій території є особливі об’єкти, наприклад Запорізька АЕС.
Про це в ексклюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL розповів військовий експерт Владислав Селезньов.
- Ми розуміємо, наскільки особливими мають бути дії наших Сил оборони в ході її деокупації. Чи могли б ви розповісти, як це може відбуватися? – запитали в експерта журналісти.
Безумовно, ця історія вкрай непроста, бо очевидно, що Запорізька АЕС є найбільшою атомною електростанцією на Європейському континенті. І дії українських Сил оборони з її деокупації мають бути максимально обережні.
Очевидно, що артилерійський вогонь по машзалах, безпосередньо по атомних реакторах не розпочнеться, хоча, безумовно, вони створювалися з розрахунком на те, що можуть потрапляти під дію ракетного озброєння, серед іншого і з ядерними боєголовками. Але навіщо випробовувати долю?
Тому, гадаю, українські Сили оборони чинитимуть так, щоб не створювати проблем для персоналу, який обслуговує АЕС, але водночас звільняти станцію.
Окупанти постійно коять страшні речі, зокрема і на ЗАЕС, що може призвести до катастрофи.
Варто розуміти, що у разі вибуху на Запорізькій АЕС (ЗАЕС), відбудеться забруднення великих територій та водопостачання.
Про це розповів еколог В’ячеслав Потапенко.
” Розміщення на ЗАЕС зброї, боєприпасів, вибухівки і так далі – досить небезпечно. Крім того, можуть бути небезпечними інші чинники — відключення електропостачання, яке пов’язано з системами охолодження, з рівнем води та інші ризики у зв’язку з окупацією. Всі ці ризики можуть призвести до виходу з ладу станції. Чи може це призвести до нової катастрофи, на кшталт Чорнобильської? Теоретично це можливо. Хоча, все-таки, блоки досить захищені, але як ми бачимо на ЧАЕС це не спрацювало. Тому, якщо на ЗАЕС не дай Боже станеться такий як вибух на Чорнобильській АЕС, це буде дуже катастрофічно для екології. Адже біля ЗАЕС знаходиться Дніпро. А це забруднення великих територій та водопостачання. Також це може потрапити в Чорне море, і вже потім в Середземне. Також це забруднення повітря, населених пунктів”, — каже еколог в коментарі ua.tv.
За його словами, у разі вибуху найбільше постраждають Запорізька, Кіровоградська та Дніпропетровська області.
«Єдине на що треба сподіватися, що ЗАЕС все ж таки знаходиться під певним наглядом МАГАТЕ. Не можна сказати, що ситуація під контролем, але хоч якийсь міжнародний нагляд за ситуацією є, тому у випадку вибуху, населення буде про це попереджено. Тоді доведеться евакуювати людей, щоб зменшити для них ризики», — резюмує експерт.
Нагадаємо, що російські військові розмістили в приміщенні турбінного відділення четвертого енергоблока ЗАЕС військову техніку та вибухівку. Представники МАГАТЕ повідомили про факт розміщення російськими окупантами військової техніки, зброї та вибухівки у приміщенні турбінного відділення енергоблока № 4 ВП «Запорізька АЕС».
Тим часом Голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі планує у травні презентувати у Радбезі ООН угоду з Україною та Росією про захист Запорізької АЕС
Про це повідомляє Reuters.
У розмові з журналістами Гроссі сказав, що він “продовжує інтенсивні переговори з усіма залученими сторонами щодо забезпечення захисту Запорізької атомної електростанції”.
За інформацією джерел Reuters, Україна підтримує угоду щодо безпеки ЗАЕС, проте позиція Росії залишається незрозумілою.
Співрозмовники видання з дипломатичних кіл розповіли, що Гроссі планує оприлюднити пункти щодо захисту ЗАЕС, які до того часу мають бути підтримані РФ і Україною.
За даними видання, плани Гроссі щодо ЗАЕС кілька разів змінювалися через критику з боку України та РФ: початковий план полягав у створенні “захисної зони” навколо станції, але потім від цієї ідеї відмовилися. Наразі МАГАТЕ хоче заборонити розміщення важкої зброї на території атомної станції, але поки немає розуміння, що саме вважати важкою зброєю.