Міністри аграрної політики та продовольства Микола Сольський та міністр сільського господарства Болгарії Явор Гечев на тлі зернової кризи погодили розблокування автівок на кордоні з Україною та їх розвантаження.
Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики в суботу.
“Сторони обговорили ситуацію, що склалася, домовилися дочекатися рішення Єврокомісії і потім продовжити переговори. Також міністри погодили розблокування автівок на кордоні та їх розвантаження”, – йдеться у повідомленні.
У міністерстві не стали деталізувати жодні деталі погоджених домовленостей.
Зазначимо, що Болгарія оголосила 19 квітня введення тимчасової заборони на імпорт продовольства з України, за винятком транзитних товарів.
“Основна причина полягає в тому, що минулого року, всупереч концепції так званих коридорів солідарності, значні обсяги продовольства залишилися в країні і порушили основні виробничі та торговельні ланцюжки. Якщо ця тенденція збережеться і навіть посилиться, що цілком реально після аналогічних заборон, запроваджених іншими країнами, це може закінчитися вкрай важкими наслідками для болгарського бізнесу”, – пояснив Донев.
Він зазначив, що розраховує на те, що “Брюссель вислухає і зрозуміє позиції” Болгарії, Польщі, Угорщини та Словаччини і переосмислить свою позицію.
“Болгарія залишається солідарною з Україною, але банкрутства болгарських фермерів не сприятимуть цьому”, – сказав Донев.
“Наразі невідомо, як довго буде діяти тимчасова заборона на імпорт продовольства з України, але уряд ухвалить відповідне рішення на сьогоднішньому засіданні.” – додав він.
Софія заявила, що очікує на рішення, за якого українська продукція не перевантажуватиме місцевий ринок, а буде гарантовано експортуватися до інших країн.
Хочемо додати, що з 28 березня Польща, Угорщина та Словаччина заборонили імпорт українських сільгосптоварів, у Румунії лунають заклики до цього через шкоду для місцевих фермерів у зв’язку з нижчими цінами української продукції.
Переговори між міністрами сільського господарства Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини, які, за їх словами, постраждали від надмірного імпорту сільськогосподарської продукції з України, та заступником голови Європейської комісії Валдісом Домбровскісом відновляться в неділю.
Про це повідомила брюссельська кореспондентка польської радіостанції RMF FM.
Ідея полягає в тому, щоб замінити односторонні рішення держав щодо українського аграрного імпорту рішенням ЄС.
“Ми продовжуємо наші контакти з метою швидкого пошуку рішення”, – сказала радіостанції речниця Єврокомісії Міріам Гарсія Феррер.
Переговори стосуватимуться розширення списку продуктів ЄС, які Брюссель хоче заборонити імпортувати до цих держав. До нього входять пшениця, ріпак, кукурудза і насіння соняшнику. При цьому дозвіл на транзит цих продуктів планують надати.
Міністри сільського господарства Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини в листі до Єврокомісії, надісланому в п’ятницю, заявляють, що хочуть додатково включити до цього списку соняшникову олію, борошно, мед, цукор, м’які фрукти, яйця, м’ясо, молоко та молочні продукти.
Брюссель додатково запропонував 100 млн євро на підтримку фермерів у Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині. Польща отримає 39,3 млн євро, Румунія – 29,7 млн євро, Болгарія – 9,7 млн євро, Угорщина – 15,9 млн євро та Словаччина – 5,2 млн євро
Європейська комісія передасть цю пропозицію на затвердження країнам ЄС.
Нагадаємо, що напередодні Україна домовилась із Польщею про розблокування транзиту свого зерна.
Польський міністр сільського господарства Роберт Телус повідомив, що зернові вантажі з України, які проходять через Польщу, будуть супроводжувати і контролювати за допомогою системи SENT – тобто їх будуть опломбовувати GPS-трекери. Це дасть можливість відстежувати вантажі, щоб з’ясувати, чи справді вони виїхали з Польщі.
Єврокомісія привітала угоду між Польщею та Україною щодо транзиту українського зерна, однак підкреслила, що не змінила свою позицію про неприйнятність односторонніх дій Варшави.