Більшість польських громадян вважає, що з наближенням роковин Волинської трагедії президент України Володимир Зеленський повинен принести офіційні вибачення від імені українського народу за скоєні тоді злочини.
Про це йдеться в останньому дослідженні польського Центру вивчення громадської думки (CBOS), повідомляє PAP.
У своєму останньому опитуванні CBOS підкреслює, що знання про події на Волині в останні роки швидко поширюються в польському суспільстві, і переважна більшість поляків вважає, що Зеленський повинен вибачитися від імені свого народу за злочини, скоєні в той час.
50% польських респондентів відповіли, що “так, він повинен вибачитися”, тоді як 28% обрали відповідь “повинен, але для цього буде час після війни”. 13% вважають, що вибачатися не потрібно, а 9% не мають думки з цього питання.
Відсоток поляків, які чули про Волинську трагедію, стрімко зростає: ще 15 років тому їх було 59%, нині ж це майже все населення (92%), зауважує CBOS.
Громадяни Польщі також вважають, що спільна історія поляків та українців переважно роз’єднує, аніж об’єднує їхні народи (53% проти 31%). Водночас більшість вважає, що примирення між Україною та Польщею можливе (78% проти 14%).
Понад те, відсоток поляків, які позитивно оцінюють відносини України та Польщі, за останні п’ять років зріс понад удвічі – з 29% до 64%, і лише 4% характеризують їх як “погані”.
Опитування відбулось 5-18 червня 2023 року на репрезентативній вибірці серед 1054 громадян Польщі за змішаною методикою: онлайн-опитування, особистого інтерв’ю й телефонного інтерв’ю.
Як відомо, одним із найболючіших питань у спільній історії Польщі та України наразі залишається трактування трагічних подій на Волині в часи Другої світової, коли підрозділи УПА вчинили акції масового вбивства поляків, які у Польщі нині розцінюють як геноцид.
Зазначимо, раніше повідомлялось, що цьогоріч у липні Україна і Польща проведуть низку заходів із вшанування жертв Волинської трагедії.
Про це в інтерв’ю Interia заявив президент Польщі Анджей Дуда.
За його словами, Польща зараз може проводити пошуково-ексгумаційні роботи польських жертв в Україні, що було неможливо робити ще декілька років тому.
“Це свідчить про якісну зміну: сьогоднішня українська влада має більше розуміння цього питання, ніж її попередники кілька років тому”, – сказав польський президент.
Він також розповів про свої переговори під час візиту до Києва із спікером Верховної Ради, і з президентом Володимиром Зеленським, і з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, “щоб просунути справу далі”.
“У нас тут є різні заходи, які перебувають на підготовчій стадії: ми домовилися з українською стороною, що поки що не розголошуємо деталей у ЗМІ. Тому, будь ласка, вибачте, що я не розкриваю деталей, але так, 80-ті роковини Волинської різанини принесуть нам низку спільних польсько-українських заходів”, – зазначив Дуда.
Нагадаємо, у травні речник МЗС Польщі Лукаш Ясіна заявив, що Володимир Зеленський повинен вибачитися перед поляками за Волинь. У відповідь український посол Василь Зварич наголосив: “Будь-яка спроба нав’язати українському президенту або Україні те, що ми повинні робити щодо спільного минулого, є неприйнятною і прикрою”.
Після цього держсекретар канцелярії президента Польщі Малгожата Папроцька, реагуючи на це, заявила, що питання Волинської трагедії не повинні бути частиною “твіттерної дипломатії”.