Органи досудового розслідування розраховують на проведення усіх необхідних процесуальних дій, у тому числі обрання запобіжного заходу, в день повернення до України п’ятого президента Петра Порошенка 17 січня.

“За інформацією ЗМІ, п’ятий Президент України планує повернутися до України 17 січня 2022 року. Тому органи досудового розслідування розраховують на проведення усіх необхідних процесуальних дій в день його повернення, у тому числі обрання запобіжного заходу.

Ухилення п’ятим Президентом України від виконання процесуальних обов’язків підозрюваного та від явки до суду може розцінюватись як один із ризиків, що надасть підстави слідчому судді для постановлення рішення про застосування найбільш суворого запобіжного заходу”, – йдеться у повідомленні.

Також ДБР повідомляє, що Порошенко ухилявся від явки до суду та ігнорує процесуальні обов’язки, тому прокуратура клопотатиме про обрання запобіжного заходу.

Тим часом бізнесмена Сергія Кузяру (спільник Порошенка і Медведчука по вугільній справі), який був в СІЗО під арештом — відпустили під домашній арешт. Пише блогер Євген Прокопишин на своїй сторінці у Фейсбук.

“Прихильники Порошенка обрадувались, типу – «і цього відпустили, значить справа розсипається» – але, ЧОМУСЬ МЕНІ ТАК ЗДАЄТЬСЯ, все трішки не так, як їм хочеться.

Кузяра був затриманим по цій же справі, по якій проходить лише виконавцем доручень Порошенка — Кузяра уже 20 років торгує вугіллям, був радником Тарути, Бойка та ще кількох міністрів при Януковичу, а за словами Продана (екс-міністр енергетики при Порошенку-Яценюку) Кузяра мав у 2014-15 роках дуже серйозний вплив на Порошенка (не відомо чому і як, можливо мав компромат якийсь), в цілому в енергосекторі люди говорять, що Кузяра це людина, яка готова торгувати вугіллям хоть з Дияволом, аби це було лише взаємновигідно — і от саме на прохання Порошенка та у співпраці з Медведчуком Кузяра і домовлявся про закупівлю вугілля у російських бойовиків.

Очевидно, що йти у відмовку і отримувати 15-25 років за гратами Кузярі не дуже хочеться, і тому очевидно, що йому вигідніше розповісти слідству все, що знає по цій справі, підписати угоду про співпрацю, отримати років 5 умовно (в крайньому випадку років 5 реального терміну і вийти через 3 роки) і потім повернутись в бізнес і далі жити як жив.

Саме тому мені здається, що відпустили Кузяру під домашній арешт саме тому, що він уже почав все розповідати слідству. І зробили це показово саме зараз, перед самим поверненням Порошенка, як сигнал йому, що його партнери уже свідчать проти нього і краще олігарху не відбрехуватись, в усьому зізнатись та отримати мінімальний термін (років 10, та через 5 років вийти достроково). Медедчук, до речі, також уже дає покази і нічого не заперечує крім мотивів — він, як і Порошенко, розігрує версію про те, що так «допомагали народу України»”, – підкреслив Прокопишин.

А у цей час штаб «Євросолідарності» визначився із форматом акцій щодо зустрічі Порошенка. Вони хочуть влаштувати щось на кшталт «дзеркального» рімейку прориву кордону Саакашвілі у 2017 році.

Тільки цього разу кордон прориватимуть не Порошенка та оточення, а масовка «порохоботів». Ну і якщо Порошенко таки ризикне повернутися до України саме літаком, то замість держкордону «порохоботи» можуть проривати режимну зону аеропорту, якщо їхнього Гетьмана таки вирішать затримати.

У штабі «ЄС» розраховують – чим «епічнею» буде картинка, як правоохоронці намагатимуться припинити незаконні дії прихильників Порошенка, тим краще для самого «Криголаму» та «Євросолідарності».

Тим часом у Брюсселі Порошенка відкрито назвали олігархом. Про це пише Politico стосовно його візиту до Брюсселя під промовистою назвою «Олігарх вдирається на переговори в Брюсселі».

Між рядків читається певне роздратування поведінкою українського екс-президента. Видання пише, що Порошенко ускладнює для НАТО переговори з Росією, лізе не у свою справу і взагалі намагається втягнути Брюссель у свої внутрішні проблеми в Україні, створюючи піар на візиті до Бельгії. Кажуть навіть, що він шкодить іміджу України, показуючи, що олігархи, як він, все ще можуть впливати на політику, навіть намагатися лізти в міжнародні справи.

Ось пряма цитата: «Якщо коли-небудь був слушний момент, щоб нагадати всім про те, що Україна все ще фактично є олігархією, то явно не зараз… Для західних держав увага до внутрішньополітичних чвар України буде глибоко небажаним відволіканням від зусиль згуртувати всіх союзників по НАТО для протистояння Путіну».

Це, насправді, дуже поганий дзвіночок. Схоже, жодних лобістів на Заході Порошенко не має. А піар-стратегія західного турне провалилася в чисту. І це на фоні повідомлень про те, що на останньому засіданні РНБО Зеленський поставив завдання відпрацювати механізм взаємодії з міжнародними та іноземними партнерами для того, щоб статус олігарха та пов’язані з ним обмеження не залишалися виключно в межах країни.